System reklamy Test

Blog

Bonie – elegancka usługa budowlana na elewacji - 14 kwietnia 2015 17:14

Jedna ze starszych metod upiększania elewacji budynków to bonie. Bonie to podłużne, wklęsłe paski, dzielące elewacje na mniejsze fragmenty. Dawniej bonie były często spotykane na niemal każdego rodzaju budynkach – od kamienic, poprzez urzędy, aż po kościoły i katedry. Dziś również cieszą się dużą popularnością, jednak z uwagi na nowe technologie budowania, zmienił się nieco sposób wykonywania boni.

Bonie, a tynk tradycyjny

Sposobem na wykonania boni na elewacjach tynkowanych tradycyjnie (tynk gruby, nakładany ręcznie), jest wcześniejsze wykonanie szablonów, przy pomocy drewnianych łat lub profili z tworzyw sztucznych. Deski mocuje się do ściany przy pomocy gwoździ lub kołków, a przestrzenie pomiędzy nimi, wypełnia zaprawą tynkarską. Po jej związaniu, deski się demontuje, a ścianę pod nimi obrabia cienką warstwą tynku. Ze względu na to, że ten sposób tynkowania dziś jest coraz rzadziej stosowany, odchodzi się stopniowo od tej metody wykonywania boni, która jest czasochłonna i wymaga sporego nakładu pracy.

Bonie, a tynk cienkowarstwowy

Znacznie popularniejszy sposób wykonywania tynków, to tynki cienkowarstwowe, w tym te, nakładane agregatem. Tu również istnieje możliwość wykonania boni, jednak szybciej i łatwiej, niż wcześniej opisaną metodą. Do tego celu, na elewacji nakleja się paski taśmy malarskiej o odpowiedniej szerokości. Po naniesieniu tynku, kiedy jeszcze jest świeży, taśmę odkleja się od ściany. W wyniku tego powstają kilkumilimetrowe przetłoczenia, będące właśnie boniami. Aby wzmocnić ich widoczność, maluje się je na kolor ciemniejszy od głównego koloru ściany. Wcześniej jednak wymagają wykończenia (krawędzie oraz lico), przy pomocy cienkowarstwowej zaprawy tynkarskiej, ręcznie nakładanej i wygładzanej.

Bonie, a ocieplenie

Naszym zdaniem, najprostsza metodą na wykonanie boni, jest na etapie ocieplania budynku. W zdecydowanie większości przypadków, ocieplenie stanowi styropian. Bonie można wykonać tu na dwa sposoby.

  • Wyżłobienia w warstwie styropianu – wykonuje się przy pomocy specjalnych noży elektrycznych, o regulowanej szerokości ostrza. Noże takie są wyposażone w prowadnice, pozwalające na poprowadzenie równej linii cięcia. Rozgrzane ostrze tnie styropian bez niszczenia krawędzi (rozrywanie, szarpanie). Metoda sprawdza się wyłącznie przy grubych warstwach styropianu i stosunkowo płytkich boniach. W przeciwnym wypadku mogą powstawać mostki termiczne.
  • Bonie naklejane – druga metoda polega na wykonaniu dwóch warstw ocieplenia. Pierwsza z nich, główna, jest naklejana na całej powierzchni ściana. Druga, zewnętrzna (dekoracyjna), w wybranych miejscach. Pomiędzy poszczególnymi sektorami zachowuje się odpowiedniej szerokości odstępy, które po wykończeniu powierzchni, będą naszymi boniami. Metoda ta pozwala uniknąć mostków termicznych, ale jest bardziej wymagająca i czasochłonna.

W każdym z wyżej wymieniowych sposobów tworzenia boni w styropianie, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu krawędzi ocieplenia przy pomocy specjalnych kątowników PVC, wyrównujących i wzmacniających styropian.

Powrót