System reklamy Test

Blog

Budowa dachu - podstawowe błędy - 16 kwietnia 2015 23:14

Tagi: budowa dachu

Błąd 1: Więźbę chcesz postawić z drewna o podwyższonej wilgotności.

Im dłużej składowane drewno, tym mniejsza wilgotność, ale wyższa kwota na rachunku. Pamiętaj, że do budowy więźby dachowej wykorzystuje się tylko wysokiej klasy drewno o wilgotności nie wyższej niż 17-19%. Zdecydowałeś się na zakup drewna o wilgotności powyżej 19%? Powinieneś dosuszyć drewno we własnym zakresie, w przeciwnym razie możesz być pewien, że więźba nie będzie trwała, a tuż po położeniu izolacji i pokrycia, zacznie się odkształcać, czym narażasz się na dodatkowe koszty.

Błąd 2: Myślisz, że przekrój izolacji może być niższy niż w projekcie architektonicznym.

Kupiłeś projekt, w którym architekt wskazał, że do izolacji dachu powinieneś wykorzystać pianę poliuretanową? Nie oszczędzaj na niej i nie kładź za wszelką cenę wełny mineralnej lub styropianu lub odwrotnie. Niewłaściwie wykonana izolacja to realny powód do zmartwień, bo zimą twój dom będzie wykazywał większe straty energii cieplnej niż sądziłeś, a latem poddasze będzie nagrzewało się do nieprzyjemnie wysokich temperatur.

Błąd 3: Zmieniasz sposób mocowania pokrycia dachowego.

Tak, inne niż w instrukcji mocowanie pokrycia dachowego to kiepski pomysł. Nie dość, że narażasz się na dodatkowe koszty zakupu nowej dachówki lub blachodachówki, którą przy mocniejszych podmuchach zerwie wiatr, to w okresie jesienno-zimowym niezabezpieczony dach może być powodem, dla którego latem będziesz musiał raz jeszcze wykonać izolację i wymienić część więźby.

Błąd 4: Montaż rynien chcesz zostawić na koniec sezonu.

Rynny zamontuj tak szybko, jak to możliwe. Niskie temperatury na koniec sezonu mogą skutecznie utrudnić ci klejenie materiału PCV. Poza tym od razu zmniejszasz ryzyko zamakania murów domu, co może spowodować różnego typu odbarwienia i wykwity.

Powrót