System reklamy Test

Blog

Budowa domu – błędy inwestorów - 22 lipca 2015 18:14

Podejmując się budowy domu, wielu inwestorów popełnia klasyczne błędy. Niektóre z nich wynikają z niewiedzy, inne z lekkomyślności, a jeszcze inne z chęci zaoszczędzenia. Przedstawiamy te najpopularniejsze, z dokładnym opisem tego, jakie konsekwencje mogą za sobą nieść.

 

  • Zmiany w projekcie budowlanym – przeniesienie otworu okiennego o jeden metr w lewo, zwężenie schodów, zmiana grubości ściany wewnętrznej, czy zmniejszenie grubości izolacji o kilka centymetrów. Te na pozór kosmetyczne zmiany mogą mieć swoje poważne konsekwencje w późniejszym użytkowaniu budynku. Budowa domu i wszelkie ingerencje w zatwierdzony projekt powinny być konsultowane z architektem lub inżynierem, odpowiadającym za obliczenia. Elementy konstrukcyjne w każdym budynku odpowiadają za bezpieczeństwo jego mieszkańców. Zmiana ich miejsca położenia, modyfikacja materiałów i inne nieautoryzowane zmiany, mają realny wpływ na to, że budynek straci swoją wcześniej zakładaną stabilność i wytrzymałość. Podobnie jest wtedy, kiedy zmniejszamy grubość izolacji ścian i dachów. Pomimo że zakup cieńszego styropianu jest trochę tańszy, to jednak oznacza to wyższe koszta ogrzewania w przyszłości. Budowa domu to nie miejsce na samodzielnie poprawki i zmiany. Chcąc cieszyć się bezpiecznym budynkiem, należy ściśle przestrzegać projektu, a wszelkie modyfikacje konsultować z architektem.

 

  • Oszczędność na materiałach – kolejny z błędów, który popełniają niektórzy inwestorzy. U jego podstaw znajduje się chęć zaoszczędzenia jakichkolwiek pieniędzy. Budowa domu z materiałów niskiej klasy nigdy nie jest właściwym wyborem. Pomimo, że niektóre produkty mogą być na pierwszy rzut oka takie same, to jednak duże różnice w cenie powinny zapalić nam światełko ostrzegawcze w głowie. Po sprawdzeniu parametrów, może się okazać że styropiany tej samej grubości będą posiadać mniejszą gęstość, a tym samym gorzej izolować budynek.

  • Budowa domu na raty – niekiedy trudno jest ukończyć budowę domu za jednym zamachem. Brak funduszy, czasu, problemy z wykonawcami. Wszystko to sprawia, że budowa domu zaplanowana na jeden rok, może się przeciągnąć na kilka kolejnych lat. Jeśli tylko posiadamy możliwość, należy unikać takich sytuacji. Są one groźne nie tylko dla naszego budżetu, ale przede wszystkim dla samej budowy, która niezabezpieczona będzie szybko niszczała. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn budowa domu musi ulec wydłużeniu, starajmy się zakończyć przynajmniej etap surowy zamknięty, dzięki czemu dom będzie lepiej chroniony przed przemarzaniem i zalewaniem wodami opadowymi.

 

  • Przypadkowi wykonawcybudowa domu często jest porównywana do precyzyjnej operacji chirurgicznej. Tym większe prawdopodobieństwo, że się zakończy powodzeniem, im bardziej doświadczony lekarz bierze w niej udział. Analogia do budowy domu jest oczywista. Jeśli chcemy, aby inwestycja zakończyła się w założonym czasie i budżecie, warto zatrudniać polecanych wykonawców. Nawet, jeśli cena ich robocizny odbiega od średniej rynkowej w górę, to w większości przypadków warto ją zapłacić, ciesząc się w zamian sprawnie realizowaną budową domu, porządkiem, bezpieczeństwem i szacunkiem do materiałów budowlanych.
Powrót