System reklamy Test

Blog

Budowa stanu surowego – popularne błędy - 4 listopada 2015 20:29

Tagi:

Jesteś inwestorem, który przymierza się do budowy domu? Jeżeli tak, już teraz przekonaj się o tym, jakie błędy można popełnić na tym etapie. Etap budowy domu do stanu surowego, przez wielu jest bagatelizowany i niedoceniany. Jednak to od niego zależy bezpieczeństwo użytkowania przyszłego obiektu, a także jego trwałość i wytrzymałość. Stosując się do naszych wskazówek, unikniesz najczęściej popełnianych pomyłek.

 

budowa stanu surowego

 

  • Złe zagęszczenie gruntu – zanim przystąpimy do tworzenia płyty posadzek, grunt pod nią musi zostać prawidłowo zagęszczony. Należy to wykonywać warstwami i dokładnie. W przeciwnym razie, wraz z osiadaniem gruntu, płyta posadzki będzie pracowała i pękała, doprowadzając do uszkodzenia warstwy wykończeniowej, a czasami również instalacji ogrzewania podłogowego. Pracę tę wykonujemy zagęszczarką o odpowiedniej wadze. Im cięższa tym mniej razy będzię trzeba zagęszczać tą samą powierzchnię.

 

  • Fundamenty wykonane niezgodnie z projektemfundamenty domu gwarantują mu stabilność przez cały okres istnienia. Rezygnacja z części zbrojenia lub wykorzystanie złej klasy betonu – działania te mają prowadzić do oszczędności, ale w rezultacie wywołują dziesiątki nowych problemów. Nierzadko uniemożliwiających korzystanie z budynku, któremu może grozić zawalenie. Jeśli firma budowlana chce wykonać taką czynność to przede wszystkim musi to skonsultować z kierownikiem budowy i projektantem. Przeważnie można zrobić odstępstwa od projektu, jednak w małym stopniu i tylko pod kontrolą.

 

  • Płyta posadzki bez zbrojenia – niektórzy inwestorzy w swoich oszczędnościach decydują się na kompletne zrezygnowanie ze zbrojenia w niektórych elementach. Jeśli jednym z nich jest płyta posadzki, konsekwencje są nietrudne do przewidzenia. Pękanie to oczywisty dowód, że zbrojenie nie zostało wykonane. Inna ważna rzecz to wykonanie dylatacji na dużej powierzchni posadzki. Jeśli o tym zapomnimy to również może dojść do pękania.

 

  • Brak lub źle wykonana izolacja fundamentów – fundamenty to element konstrukcyjny zakopany w gruncie. Jako taki, ma ciągły kontakt z wilgocią. Aby zabezpieczyć fundamenty przed niszczeniem, stosuje się izolacje przeciwwilgociową. Jej niedokładne wykonanie lub całkowity brak może sprawić, że zbrojenie fundamentów będzie korodować, a woda przedostanie się do wnętrza budynku. Z biegiem czasu może nawet nastąpić nierównomierne osiadanie budynku, a co za tym idzie - pęknięcia.

 

  • Krzywe ściany – bardzo trudno wymurować idealnie proste ściany. Wymaga to nie tyle wprawy, co dokładności. Murarz powinien często wykorzystywać poziomicę, co niestety wydłuża czas pracy. Jednak krzywe ściany, poza tym, że wątpliwe estetycznie, powodują dalsze problemy przy montażu okien, drzwi, a także ocieplaniu i wykonywaniu tynków. Dlatego dobrze poświęcić więcej czasu na wymurowanie prostych ścian, aby później ograniczyć inne wydatki.

 

  • Mostki termiczne - powstają wtedy, kiedy budowa domu była wykonywana z niewłaściwie przygotowanych zapraw. Powstają wówczas poziomie i pionowe mostki na całej powierzchni ściany. Ich zniwelowanie będzie wymagało zastosowania większej ilości izolacji termicznej, co z kolei podniesie koszta budowy.

 

  • Złe zbrojenie w stropie gęstożebrowym – jedna z popularniejszych technologii wykonywania stropów w budynkach mieszkalnych, to strop gęstożebrowy. Niestety w wielu przypadkach jest on źle wykonany, z powodu podwójnych belek, które winny się znaleźć pod przyszłymi ściankami działowymi. Efektem tego są pęknięcia pojawiające się na wykonanych tynkach sufitów.

 

  • Nieprzestrzeganie technologii – aby wybudowany dom spełniał surowe kryteria jakości i bezpieczeństwa, wszystkie prace powinny być wykonywane zgodnie ze sztuką budowlaną i technologią. Dotyczy to zarówno temperatury powietrza, w jakiej roboty mogą być wykonywane, jak również proporcji składników do przygotowania zapraw, klejów oraz betonu.

 

Uniknięcie wyżej wymienionych błędów jest możliwe, jeśli budowę domu będzie wykonywała doświadczona firma budowlana. Firma, dla której budownictwo nie jest tylko zajęciem zarobkowym, ale prfesją, której jej pracownicy oddają się z pełnym zaangażowaniem.

Takie firmy budowlane można znaleźć w naszej bazie wykonawców: https://budrank.pl/baza-wykonawcow

Powrót