System reklamy Test

Blog

Budowa stanu surowego – z firmą, czy metodą gospodarczą? - 25 czerwca 2015 16:36

W latach 70, 80 i 90 XX wieku, budowa stanu surowego często była wykonywana metodą gospodarczą. Podyktowane to było oszczędnościami, brakiem wykwalifikowanych pracowników, a także chęcią wniesienia własnego wkładu w budowę domu dla swojej rodziny.

Dziś, mało kto decyduje się na budowę w taki sposób. Zamiast tego do budowy stanu surowego, a także do pozostałych prac budowlanych, angażuje się firmy budowlano- remontowe. Czy to dobra decyzja? Jakie są różnice pomiędzy budową stanu surowego samodzielnie, a z udziałem profesjonalnej firmy?

Metoda gospodarcza

Cechą charakterystyczną dla budowania domu metodą gospodarczą, jest samodzielne wykonywanie większości prac, przy ewentualnym udziale rodziny i znajomych. Niewątpliwą zaletą takiego sposobu budowania domu jest znacząca oszczędność kosztów. W końcu nasi bliscy nie zażądają tak wygórowanych stawek, jak firmy budowlane, na co dzień zajmujące się tą działalnością.

Zalety metody gospodarczej

  • Oszczędność pieniędzy – to co zostanie zaoszczędzone na kosztach robocizny, inwestor może przeznaczyć na lepsze materiały wykończeniowe lub wyposażenie.
  • Potwierdzone wykonanie – samodzielnie budując ściany, stropy i fundamenty, mamy pewność co do jakości, z jaką zostały wykonane. Osobiście nadzorując wszystkie prace przy budowie stanu surowego, możemy być spokojni o to, że w przyszłości nie zaskoczą nas niemiłe niespodzianki, bo sami za nie jesteśmy odpowiedzialni.
  • Nabycie nowych umiejętności – pracując przy budowie stanu surowego, układając pokrycia dachowe czy wznosząc ścianki działowe, nabieramy nowych umiejętności. Mogą one być cenne, kiedy w przyszłości zechcemy budować inny dom lub założyć firmę budowlaną.

Wady metody gospodarczej

  • Wydłużony czas budowy – to chyba największa wada samodzielnego wznoszenia domu. Łącząc pracę zawodową, życie rodzinne i budowę stanu stanu surowego, w rzeczywistości niewiele czasu zostaje na to ostatnie zajęcie. Z tego też powodu, metoda gospodarcza uznawane jest za nieefektywną czasowo.
  • Błędy technologiczne – nie mając doświadczenia budowlanego i zabierając się za samodzielna budowę domu, narażamy się na popełnienie wielu, często poważnych błędów. Najgroźniejszymi z nich będą błędy konstrukcyjne, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo obiektu.

budowa stanu surowego

Budowa domu z firmą

Coraz więcej inwestorów decyduje się powierzyć budowę stanu surowego, dachu, pokrycia dachowe i prace wykończeniowe profesjonalnym firmom budowlanym. Daje to pewność właściwie wykonanej pracy, a także możliwość skupienia się na życiu rodzinnym i aktywności zawodowej, dającej zarobek. Jedyną wadą, którą można przypisać do tego sposobu budowy domu są koszta – wyższe niż w przypadku budowy metodą gospodarczą. Analizując jednak w perspektywie długoterminowej, wydaje się to być znacznie korzystniejsze rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ pozwala szybciej wprowadzić się do domu, a także otrzymać gwarancję na wszystkie prace wykonane przez firmę. Będzie to istotne w przypadku wystąpienia w późniejszym czasie problemów i usterek, wymagających poprawy (krzywe ścianki działowe, przeciekające pokrycia dachowe czy nierówne tynki).

Powrót