System reklamy Test

Blog

Centralny odkurzacz - komfort w domu - 17 października 2015 15:04

Budowa domu to często realizacja życiowych planów i marzeń. Inwestycja pochłaniająca wielkie fundusze, powinna zostać zaplanowana w każdym detalu. Również w zakresie udogodnień, jakie gotowy budynek może wnieść do naszego życia. Każda doświadczona firma budowlana potwierdzi, że jednym z lepszych rozwiązań w nowych budynkach, jest instalacja centralnego odkurzania. Jeżeli nie myślałeś o niej przy okazji budowy domu, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

 

centralny odkurzacz

 

  • Jak działa instalacja centralnego odkurzania

 

Elementy takiej instalacji wcale nie są tak skomplikowane, jak może się wydawać. Sercem całego systemu jest odkurzacz przemysłowy (jednostka centralna) o dużej mocy. Odkurzacze mogą występować w kilku odmianach – tradycyjne, z filtrami z włókniny, a także jako odkurzacze wodne. Z uwagi na generowany hałas, odkurzacz umieszcza się w izolowanym akustycznie pomieszczeniu gospodarczym lub kotłowni. Zanieczyszczenia są doprowadzane do odkurzacza przez system przewodów umieszczonych w ścianach budynku. Dostęp do nich uzyskuje się przy pomocy specjalnych gniazdek.

 

  • Obsługa centralnego odkurzacza

 

Odkurzanie mieszkania z użyciem tradycyjnego odkurzacza nie należy do przyjemnych. Konieczność chodzenia z ciężkim urządzeniem, a do tego odłączanie i przyłączanie kabla zasilającego do różnych gniazdek. Wszystko to sprawia, że odkurzanie jest jedną z najbardziej znienawidzonych czynności. Z instalacją centralnego odkurzania nie musi tak być. Do wyboru mamy dwa systemy. Możemy zdecydować się na podłączanie rury do wybranego gniazdka lub wybrać droższy projekt, w którym rury są wysuwane bezpośrednio ze ściany (system Hide-a-Hose). Z uwagi na koszty, do tej pory chętnie wybierana jest pierwsza opcja – rura wkładana jest do wybranego gniazdka osobno.

 

Podobnie jak w odkurzaczach przenośnych, tak i odkurzacze centralne wymagają okresowej obsługi. Polega ona głównie na czyszczeniu filtrów i opróżnianiu pojemnika na śmieci. Wybierając model odkurzacza, firma powinna doradzić materiały, z którego ma być wykonany. To ważne w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności, mogących wpływać na wytrzymałość jednostki centralnej.

 

  • Budowa instalacji centralnego odkurzacza

 

Zaprojektowanie i stworzenie instalacji centralnego odkurzacza nie jest trudne. Punkt wyjściowy (gniazdko), powinno znajdować się w każdym pomieszczeniu. Kanały instalacji wykonywane są ze specjalnego tworzywa. Gładkie ściany wewnętrzne nie hamują przepływu śmieci, które bez osadzania się w szczelinach, trafiają prosto do odkurzacza. Przewody są zazwyczaj prowadzone w przygotowanych wnękach w ścianach lub umieszczone pod wylewką podłogi, a gniazdka wyprowadzone na ścianę.

 

  • Czy warto?

 

Czy inwestycja w usługi budowlane i instalacyjne, związane z odkurzaczem centralnym są uzasadnione? W naszej ocenie tak. Nie tylko takie rozwiązanie przyspiesza sprzątanie mieszkania, czyniąc go mniej kłopotliwym, ale jest również zdecydowanie zdrowsze dla osób cierpiących na alergie. Odseparowanie odkurzacza od reszty pomieszczeń mieszkalnych, zmniejsza ilość pyłów, które generowane są przy odkurzaniu. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem przy budowie domu.

Powrót