System reklamy Test

Blog

Czy warto budować duży taras lub balkon? - 20 maja 2015 22:44

Tagi: budowa domu

Podejmując decyzję o budowie domu, często chcemy aby był on wyposażony w duży balkon lub taras. Wyobrażamy sobie spędzanie tam czasu na wspólnym jedzeniu posiłków, rozmowach i spotkaniach towarzyskich. Pod wpływem tych emocji, decydujemy się na wybór projektów domów, które posiadają duże balkony i tarasy. Czy po kilku latach nie będziemy żałować tej decyzji? Oto plusy i minusy domu z balkonem lub tarasem.

  • Taras w domu – za i przeciw

Niewątpliwą zaletą takiego domu, jest zyskanie dodatkowej powierzchni do wypoczynku. Dodatkowo, balkon możemy w dowolny sposób zagospodarować, tworząc na nim nawet niewielki, zielony ogród. Niestety ma to swoją cenę. W wymiarze czysto finansowym, firma budowlana realizująca projekt naszego domu, zażąda znacznie większej sumy za wykonanie projektu domu z balkonem lub tarasem. Wyższy również będzie łączny koszt materiałów budowlanych, potrzebnych na wykonanie takiego domu.

  • Budowa domu z balkonem

Prawidłowe wykonanie balkonu nie jest łatwym zadaniem. Wymaga doświadczenia, a to z kolei sprawia, że ceny usług budowlanych mogą być dla nas wyższe. Dodatkowo, w takcie budowania domu z balkonem, istnieje kilka możliwości popełnienia większych lub mniejszych błędów, które mogą się odbić na późniejszym użytkowaniu obiektu.

Źle wykonana izolacja – w miejscu, w którym płyta balkonu lub tarasu łączy się z budynkiem, powstawać będą mostki termiczne. Aby do tego nie doszło, należy właściwie wykonać izolację termiczną.

Brak izolacji przeciwwilgociowej – na płycie balkonowej będzie gromadziła się woda. To z kolei oznacza, że może dochodzić do zawilgocenia ścian budynku. Aby taka sytuacja nie miała miejsca, firma budowlana powinna wykonać odpowiednią izolację, za pomocą wytrzymałych folii.

Właściwy spadek płyty – usunięcie wody gromadzącej się na płycie balkonu jest możliwe tylko wtedy, jeśli zostanie jej nadany właściwy spadek. Pochylenie powinno oczywiście być wykonane w stronę ogrodu. Można, ale nie trzeba wykonać montaż rynien na balkonie, pamiętając przy tym o ich podłączeniu do rynny spustowej.

  • Użytkowanie balkonu

Również użytkowanie domu z balkonem jest bardziej wymagające, niż w innych przypadkach. Konieczność mycia balkonu, konserwacji poręczy i balustrad, a także wykonywanie okresowych remontów, na przykład polegających na przyklejeniu odpadających płytek, które na balkonie narażone są na przemarzanie. Wiele z tych prac mogą za nas wykonać usługi remontowo budowlane, świadczone przez dużą liczbę lokalnych firm.

  • Zaleta posiadania balkonu

Do nie kwestionowanych zalet  dysponowania balkonem, należy kolejna powierzchnia, którą można ciekawie zagospodarować, podnosząc tym samym wartość budynku i czyniąc go jeszcze bardziej atrakcyjnym wizualnie.

Powrót