System reklamy Test

Blog

Dobudowa domu - wygodne mieszkanie - 6 lipca 2015 21:49

Trudna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza, nie pozwala wielu osobom na opuszczenie rodzinnego domu i rozpoczęcia życia w nowym miejscu. Zakup mieszkania na kredyt lub uzyskanie kredytu na budowę domu – to dla dużej liczby osób nierealne marzenia. Czy oznacza to, że na zawsze są skazani na mieszkanie kątem u rodziców? Na szczęście nie. Sposobem na rozwiązanie trudnej sytuacji mieszkaniowej może być rozbudowa domu. Niemal każdy budynek może zostać rozbudowany – jak nie wszerz, to wzwyż.

dobudowa domu

  • Rozbudowa domu w górę

Jednym z prostszych sposobów na uzyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej będzie dobudowa domu. A właściwie kolejnej kondygnacji. W zależności od istniejącej konstrukcji dachu, może to być bardziej lub mniej skomplikowane. W przypadku budynków ze stropodachem wypełnionym szlaką, niezbędne okaże się całkowite jego rozebranie, podniesienie ścian nośnych, wylanie stropu i wykonanie nowej więźby dachowej. W takich przypadkach inwestorzy najchętniej decydują się na dach kopertowy lub dwuspadowy. Rozbudowa domu w górę pozwala na jednoczesne uzyskanie aż 2 kolejnych kondygnacji. Pełnego piętra oraz poddasza. Wszystko to można osiągnąć, wznosząc ściany nośne na wysokość około 5 metrów.

Jeżeli budynek posiada drewnianą konstrukcję dachu, która jest w dobrym stanie technicznym, jej rozebranie może okazać się niepotrzebne. Nowoczesne technologie budowlane pozwalają na odłączenie więźby dachowej od budynku i uniesienie jej do góry, przy pomocy podnośników hydraulicznych. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana operacja, wymaga jednak synchronizacji, ostrożności i rozwagi.

  • Dobudowa domu wszerz

W pewnych warunkach, rozbudowa domu w górę nie jest możliwa. Powodem tego może być lokalny plan zagospodarowania, który nie zezwala na budowę domów wyższą od określonej w nim wysokości. Również zastosowana konstrukcja domu może nie dawać technicznych możliwości, na jego podniesienie do góry (np. technologia domu kanadyjskich, wykonanych z drewnianego szkieletu). Dla takich przypadków nie pozostaje nic innego, jak tylko dobudowa domu. Czy jest to skomplikowane? To zależy od projektu. Z pewnością jednak dobudowa domu wszerz jest bardziej wymagająca, z uwagi na konieczność zachowania ładnej i proporcjonalnej bryły budynku. W wielu przypadkach konieczna może być nawet pomoc architekta, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie, łączące w sobie estetykę z funkcjonalnością nowych przestrzeni.

Co jest droższe? Rozbudowa domu w górę, czy dobudowa domu w bok?

Z jakimi kosztami należy się liczyć, wybierając jeden z powyższych wariantów? Wszystkie analizy wskazują na to, że tańsza jest rozbudowa domu w górę, zaś dobudowa domu w bok będzie kosztowała nas więcej pieniędzy? Dlaczego?

Dobudowa domu – wady: konieczność wykonania nowych fundamentów, potrzeba stworzenia nowej konstrukcji dachu, ewentualna pomoc architekta, który wykona projekt dobudowy.

Rozbudowa domu – zalety: nie trzeba wykonywać fundamentów, można wykorzystać istniejącą konstrukcję dachu, niepotrzebna pomoc architekta – ściany nośne są „pociągnięte” ku górze.

Powrót