System reklamy Test

Blog

Domy z drewna - zalety i wady - 17 czerwca 2015 18:27

Budownictwo jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Co roku powstają nowe firmy budowlane, które otrzymują setki zleceń, stwarzając nowe miejsca pracy. W ciągu minionych lat, utrzymuje się tendencja rosnącej ilości nowych inwestycji mieszkaniowych. Wśród nich, coraz większy odsetek stanowią domy drewniane. Czy warto decydować się na dom z drewna? Jakie ma zalety i jakie wady? Czy cennik robót budowlanych dla domów drewnianych, jest wyższy niż dla domów murowanych?

  • Zalety domu z drewna

Do niewątpliwych zalet domu z drewna, zalicza się korzystny mikroklimat, jaki utrzymuje się w takich wnętrzach. Poziom wilgotności jest naturalnie sterowany przez drewniane ściany. Domy takie wyróżniają się również bardzo korzystnym współczynnikiem przenikalności cieplnej, co zawdzięczamy odpowiedniej ilości ocieplenia, umieszczonego pomiędzy elementami rusztu konstrukcyjnego.

Następnym atutem domów z drewna, jest szybki czas ich wzniesienia. W odróżnieniu od domów murowanych, drewniane domy mogą być postawione w kilka dni. Również cennik prac budowlanych dla budownictwa drewnianego jest niższy, podobnie jak koszty zakupu materiałów.

  • Wady domów z drewna

Do wad tego typu budownictwa można zaliczyć wyższe zagrożenie pożarowe, niż w przypadku domów murowanych. Aby minimalizować ryzyko pożarowe, instalacje elektryczne muszą być dokładnie wykonane, a drewno wykorzystane do budowy, wysuszone i zaimpregnowane zgodnie ze sztuką. To z kolei wymaga skorzystania z ofert droższych firm, co wpływa na zwiększenie kosztów inwestycji.

Do wad budownictwa drewnianego możemy również zaliczyć dźwięki, które mogą powstawać w czasie układania się drewna. Traszki, skrzypienie i zgrzyty – do tego trzeba się przyzwyczaić, kiedy zamierzamy zamieszkać w drewnianym domu.

Ceny remontów

Po kilku latach mieszkania w drewnianym domu, może pojawić się potrzeba jego wyremontowania. Cennik usług remontowych dla domów drewnianych jest zwykle wyższy, niż przy budownictwie tradycyjnym. Dlaczego? Ponieważ nie każda firma remontowo budowlana ma dobrze opanowaną tę gałąź budownictwa, a także same materiały wykończeniowe są oferowane w wyższych cenach, niż  te dedykowane budownictwu tradycyjnemu.

Wskazówka!

Jeżeli zdecydowałeś się na dom z drewna, powinieneś znaleźć specjalistów, którzy pomogą Ci wykonać tę inwestycję. Usługi remontowo budowlane w drewnie należą do skomplikowanych i znalezienie dobrych specjalistów może wymagać czasu. Trafiając na odpowiednią ekipę, warto więc zadbać o utrzymanie z nią prawidłowych relacji, co z pewnością się odbije na szybszym i dokładniejszym realizowaniu zleceń.

Powrót