System reklamy Test

Blog

Drewniane domy - 18 lipca 2015 09:44

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce z roku na rok notuje coraz większy rozkwit. Przybywa nowych inwestycji, w których powstają nie tylko pojedyncze budynki jednorodzinne, ale również zamknięte osiedla z kilkoma do kilkunastoma budynkami mieszkalnymi. Coraz częściej można zauważyć że domy drewniane zastępują tradycyjne budownictwo murowane. Czym to jest powodowane i skąd tak wielka sympatia do domów z drewna? Zapytaliśmy o to eksperta. Otrzymane od niego odpowiedzi, prezentujemy w formie korzyści, jakie dają domy drewniane.

drewniane domy

  • Ekologia budownictwa drewnianego – budowanie domów z drewna jest ekologiczne i przyjazne środowisku. Drewno wykorzystywane do budowy podchodzi z odnawialnych zasobów lasów, przeznaczonych na cele przemysłowe. W miejsce każdego jednego wyciętego drzewa, leśnicy sadzą 2 nowe, zapewniając zrównoważony przyrost, gwarantujący ciągłe uzupełnianie ubytków. Również metody obróbki i impregnacji surowca są przyjazne środowisku, czego niestety nie można powiedzieć o technologii produkcji cementu, cegieł, pustaków i innych materiałów budowlanych.
  • Szybkość budowy – nie jest tajemnicą, że domy drewniane budowane są nawet do kilkunastu razy szybciej, niż budownictwo tradycyjne – murowane. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość elementów domów drewnianych może być prefabrykowana, czyli dostarczana na plac budowy w już złożonych elementach, gotowych do montażu.
  • Przyjazność zdrowiudomy drewniane są znacznie bardziej przyjazne zdrowiu ludzkiemu, niż budownictwo murowane. Wynika to z unikalnych właściwości drewna, które samoczynnie reguluje mikroklimat w pomieszczeniach, utrzymując poziom wilgotności na najlepszym dla człowieka poziomie. Z tego też powodu, domy drewniane są polecane ludziom cierpiącym na astmę, alergię lub inne choroby układu oddechowego.
  • Efektywność cieplna – wbrew pozorom domy drewniane nie są zimne i kosztowne w ogrzewaniu. Prefabrykowane budownictwo drewniane posiada wystarczającą ilość izolacji w ścianach, aby zapewnić dobre warunki do ekonomicznego ogrzewania zimą, a latem utrzymać przyjemny chłód w mieszkaniu.

Aby pozostać obiektywnym, należy również wymienić kilka podstawowych wad, od których domy drewniane nie są wolne.

  • Pękanie drewna – niedostatecznie wysuszone drewno, które zostało użyte do budowy domów, może z czasem pękać. Powoduje to głośne i nieprzyjemne dźwięki, mogące wywoływać uczucie niepokoju u domowników.
  • Trudny montaż – aby domy z drewna były trwałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne, powinny zostać prawidłowo zmontowane. Dotyczy to zarówno zastosowania odpowiednich połączeń ciesielskich, jak i użycia właściwych łączników. Decydować one będą nie tylko o trwałości domu, ale również bezpieczeństwie jego mieszkańców.
  • Mniejsza ogniotrwałość – pomimo zastosowania właściwych gatunków drewna i impregnowania ich preparatami ogniochronnymi, to w dalszym ciągu domy drewniane bardziej są narażone na pożar, aniżeli domy w technologii murowanej. Aby zminimalizować ryzyko pożaru, niezbędne jest profesjonalne wykonanie instalacji elektrycznych ze wszelkimi zabezpieczeniami.

Jeśli marzy się Wam drewniany dom zapraszamy do złożenia zlecenia na jego budowę w Giełdzie zleceń.

Powrót