System reklamy Test

Blog

Izolacja akustyczna - 28 września 2015 17:11

Tym co wpływa na komfort użytkowania domu, jest jego izolacja akustyczna. Poprawnie wykonana przez firmę budowlaną, będzie tłumiła hałasy dochodzące z pomieszczeń nad nami i tymi obok. Jej brak lub nieprawidłowe ułożenie sprawi, że każdy krok sąsiada z góry, możemy odczuwać jako uciążliwy, trudny do zniesienia hałas.

 

budowa domu

 

  • Izolacja akustyczna – kiedy należy wykonywać

 

Izolacje przeciwdźwiękowe powinny być wykonywane w budynkach wielokondygnacyjnych, przeznaczonych zarówno na cele mieszkalne, jak i użytkowe. Izolacja tego rodzaju wykonywana jest przez firmy budowlane przy pomocy styropianu o wysokiej gęstości, na którym umieszczana zostaje wylewka betonowa. Styropian, poza swoimi właściwościami tłumienia hałasu, jest również znakomitym izolatorem termicznym i zapewnia mniejsze straty ciepła. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku budownictwa mieszkaniowego, wielorodzinnego, w którym niektóre lokale mogą być niezamieszkałe przez długi czas, prowadząc do wychładzania mieszkań pod nimi i nad.

 

  • Izolacje ścian

 

Ściany wewnętrzne są jednymi z elementów, które nie zawsze trzeba izolować akustycznie. Tak jest w przypadku ścian murowanych z pustaków ceramicznych. Jednak, kiedy ściany są wyłącznie ściankami działowymi o niewielkiej grubości, warto zainwestować w dodatkową warstwę izolacji akustycznej. Szczególnie, jeśli jedno z pomieszczeń ma nam służyć do pracy – np. jako gabinet. W przypadku izolowania ścian wewnętrznych, ułożenie izolacji zmniejsza powierzchnię pomieszczenia. Z tego między innymi powodu, nie wszyscy inwestorzy decydują się na taki zabieg. Problem nie występuje wtedy, kiedy ściany działowe są tworzone w konstrukcji szkieletowej. Wówczas wypełnienie układane pomiędzy słupami i poprzeczkami, stanowi jednocześnie izolacje akustyczną.

 

  • Błędy przy układaniu izolacji akustycznej

 

Do jednych z częściej popełnianych błędów przy układaniu izolacji przeciwdźwiękowej jest zastosowanie nieprawidłowych materiałów. Zwykły styropian elewacyjny jest tego doskonałym przykładem. Zbyt miękki i łatwo odkształcalny, może ulec deformacji pod samym obciążeniem wylewki płyty podłogowej. Ważna jest również grubość styropianu – minimalna to ok 5 cm – spełnia ona najlepiej swoją rolę, nie tylko chroniąc od niechcianych dźwięków, ale również izolując pomieszczenie od niskich temperatur.

 

  • Nowa izolacja akustyczna

 

Jeżeli w Twoim dotychczasowym domu nie ma izolacji akustycznej, można to naprawić. Są dwie metody. W pierwszej, firma budowlana może wykonać grubą izolację na już istniejącej podłodze. Rozwiązanie to jednak ma wiele wad – przede wszystkim zmniejsza wysokość pomieszczenia o kilka centymetrów. Rozwiązanie takie ma sens tylko wtedy, gdy wykonujemy generalny remont domu. Inną, znacznie korzystniejszą metodą, jest wykonanie cienkowarstwowej izolacji akustycznej z korka w płytach. Korek ma grubość kilku milimetrów i układa się go pod panelami podłogowymi lub parkietem. Korek jest naturalnym materiałem, dlatego jest w pełni bezpieczny dla osób, które przebywają w takich pomieszczeniach. To ważne, ponieważ niektóre rodzaje podkładów PVC w płytach, a także pianki, wydzielają nieprzyjemny „chemiczny” zapach, mogący się utrzymywać w pomieszczeniach przez długi czas. Nawet pomimo częstego wietrzenia. Planując remonty mieszkania wraz z nową izolacją akustyczną, bezpieczniej jest zdecydować się właśnie na korek.

Powrót