System reklamy Test

Blog

Jak pozbyć się pleśni ze ścian? - 18 maja 2015 17:10

Ciemny nalot, pojawiający się na ścianach i sufitach jest zwykle grzybem, który zaatakował nasze mieszkanie. Widząc jego ślady, należy podjąć działania zanim zaatakuje większą powierzchnię. Kiedy i z czego biorą się grzyby w mieszkaniu?

  • Dlaczego pojawia się grzyb

Najczęstszym powodem pojawiającego się grzyba na ścianie, jest zawilgocenie murów mieszkania lub nieprawidłowa wentylacja. Aby grzyb mógł się rozwijać, musi mieć ku temu odpowiednie warunki. A takimi jest właśnie nadmiar wilgoci oraz duże różnice temperatur, spowodowane źle wykonaną izolacją (mostki termiczne).

  • Jak walczyć z grzybem?

Mamy dwie możliwości zwalczania grzyba. Pierwsza z nich to samodzielne działania, a druga to firma remontowo budowlana, która może nas w tym wyręczyć. Jeżeli powierzchnie zaatakowane przez grzyb nie są zbyt duże, możemy spróbować go usunąć przy pomocy specjalnych preparatów grzybobójczych, nanoszonych pędzlem lub aplikowanych specjalnym rozpylaczem. Czynność tę należy powtarzać tyle razy, ile zaleca producent, spełniając przy tym określone wymagania, jak np. wysokość temperatury powietrza lub wietrzenie.

Jeżeli to nie pomoże i grzyb po pewnym czasie ponownie zaatakuje to samo miejsce, będziemy musieli znaleźć tego przyczynę i ją wyeliminować. Przy tej okazji warto zaplanować remont mieszkania, gdyż konieczne będzie kucie tynków, a później malowanie ścian i sufitów.

  • Skuteczna walka z grzybem

Do walki z grzybem, zakrojoną na szerokim froncie, warto zaangażować profesjonalistów. Firmy budowlane mają duże doświadczenie w zwalczaniu grzybów z wnętrza budynków i posiadają do tego niezbędne urządzenia. Lista usług budowlanych, które będzie trzeba wykonać, jest długa i obejmuje takie czynności:

1. Skucie tynków – w miejscu, w którym na ścianie lub suficie pojawił się grzyb. W ten sposób dotrzemy do muru i sprawdzimy, czy jest on wilgotny. Jeżeli tak, będzie to głównym powodem pojawienia się grzyba. Mur może być mokry od wewnątrz lub zewnątrz. Jeżeli wilgoć pojawia się od środka, przyczyn należy dopatrywać w nieszczelnych instalacjach lub wodzie przedostającej się z łazienki. Jeżeli to zewnętrzna strona ściany jest mokra, będzie za to odpowiedzialna źle wykonana izolacja lub uszkodzenia w tynku, przez które przedostaje się woda. W zależności od powodu, firma remontowo budowlana określi dalszy zakres prowadzonych prac.

2. Osuszanie – aby móc podjąć jakiekolwiek dalsze działania, należy osuszyć mokrą ścianę i zagruntować ją preparatem grzybobójczym, który ma zwalczyć bakterie i zarodki grzybów, ukryte w porach cegieł lub pustaków.

3. Izolacja – po wyschnięciu, firma remontowa powinna zaizolować mur szkłem w płynie, które nanosi się w kilku warstwach, każda po wcześniejszym wyschnięciu. Na koniec, ściana powinna zostać zatynkowana i pomalowana. Spoglądając w cennik prac budowlanych, możemy się przekonać że koszt takiej operacji będzie nas kosztował od 500 złotych wzwyż.

Powrót