System reklamy Test

Blog

Kostka brukowa – sposób na piękny ogród i podjazd - 12 czerwca 2015 17:30

Brukowane alejki, podjazdy i chodniczki to znakomity sposób, na upiększenie każdego ogrodu. Bardzo duży wybór kostki brukowej sprawia, że bez trudu można dopasować jej kolor i wielkość od koncepcji ogrodu. Firmy budowlane bardzo chętnie podejmują się układania bruków, gdyż czynność ta jest stosunkowo prosta i szybka w realizacji, pod warunkiem dysponowania wykwalifikowaną ekipą pracowników. Cennik robót budowlanych, a dokładnie układania kostki brukowej, wynosi już od 30 złotych za metr kwadratowy. Cena ta dotyczy samej robocizny, bez kosztu zakupu materiałów.

  • Jak prawidłowo wykonać bruk?

Jeżeli cennik prac budowlanych jest dla Ciebie zbyt wygórowany, możesz podjąć próbę samodzielnego ułożenia bruku. Narzędzia, jakie powinieneś do tego posiadać, to łopaty, sznurek budowlany, miara taśmowa, a także poziomica, łata i taczki.

Kolejność brukowania

  1.  Przygotowanie podłoża – pod bruk należy przygotować podłoże, wykonując odpowiedniej wielkości wykop. Wykop powinien zostać utwardzony, poprzez wysypanie kamienia (żwir lub tłuczeń), zagęszczenie go maszyną wibracyjną, a następnie wysypanie podłoża z piasku wraz kolejnym zagęszczeniem. Każda warstwa powinna być dokładnie wypoziomowana. Jeżeli zamierzamy wybrukować większą powierzchnię – np. podjazd, warto zadbać o niewielki spadek, który pozwoli na odpływ wód deszczowych.
  2. Układanie kostki – kiedy podłoże jest przygotowane, możemy przystąpić do układania kostki. Tak samo jak profesjonaliści od usług budowlanych, układamy kostkę rozpoczynając od krawędzi wytyczonej sznurkiem. Kostki dokładamy jedna do drugiej, przykładając je obok siebie i dobijając gumowym młotkiem. Nie można również zapomnieć o sprawdzeniu poziomu, tak aby ułożony bruk był idealnie równy.
  3. Odwodnienie – przy układaniu bruku, firma budowlana powinna pomyśleć o skutecznym odwodnieniu. Najczęściej stosowanymi elementami odwadniającymi są kanały liniowe. Woda zbierająca się w nich powinna być odprowadzona do kanalizacji burzowej.
  4. Wykończenie bruku – przy brukowaniu alejek, nie ma potrzeby stosowania obrzeży lub krawężników. Aby jednak bruk był stabilny i nie przesuwał się, firma remontowa umieszcza skrajny pas kostki na betonowym podłożu, zapewniającym stabilność.
  5. Wykończenie – ostatnią czynnością, jaką powinna wykonać firma budowlana, jest wypełnienie szczelin piaskiem, wymieszanym z cementem. Taką mieszankę wysypuje się na ułożonym bruku i przy pomocy szczotki budowlanej, wmiata się w szczeliny pomiędzy brukiem. Następnie wszystko należy zalać wodą, a po kilku dniach, czynność ponownie powtórzyć. W ten sposób dodatkowo stabilizuje się bruk i zabezpiecza go przed wyrastaniem trawy.

Jeśli wszystkie czynności, opisane w związku z układaniem bruku wydają ci się być trudne do wykonania, warto powierzyć tę pracę fachowcom. W naszym serwisie znajdziesz firmy budowlane w bazie wykonawców z całego kraju, oferujące wysokiej jakości remonty domów i mieszkań, a także usługi budowlane w pełnym zakresie.

Powrót