System reklamy Test

Blog

Malowanie mieszkania - poradnik - 7 maja 2015 17:28

  • Narzędzia

Malowanie ścian i sufitów wymaga zgromadzenia odpowiedniej liczby narzędzi. Wśród tych najpotrzebniejszych będą szczotki, pędzle ławkowce i łamane, wiaderka, wałki oraz folia malarska, potrzebna do zabezpieczenia podłóg. Jeżeli zamierzamy łączyć kilka kolorów, niezbędna okaże się również taśma malarska.

  • Przygotowanie

Malowanie pomieszczeń rozpoczynamy od odsunięcia mebli od ścian, ewentualnie wyniesienia ich do innego pomieszczenia. Przedmioty, które pozostają, należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem, rozciągając na nich folię malarską. To samo należy zrobić z podłogami – w tym przypadku lepiej sprawdzi się jednak grubsza folia lub stare, niepotrzebne prześcieradła.

  • Oczyszczenie ścian

Aby remont mieszkania został wykonany zgodnie ze sztuką, ściany powinny zostać umyte przed malowaniem. Prawidłowa kolejność jest następująca: odkurzenie ścian z pajęczyn, umycie wodą z szarym mydłem i ewentualne uzupełnienie ubytków. Kiedy ściana jest sucha, należy zagruntować ją cienką warstwą preparatu gruntującego. Działa ona na zasadzie poprawy wiązania, sprawiając że farba mocniej będzie przylegała do ściany.

  • Malowanie ścian

Malowanie zawsze rozpoczynamy od sufitu. Powód jest prosty – podczas tej czynności łatwo zachlapać farbą ściany. Kiedy nie są one jeszcze pomalowane, nie stanowi to żadnego problemu. Malowanie sufitu rozpocząć należy od narożników i innych trudno dostępnych miejsc. Ta sama zasada obowiązuje, kiedy malujemy ściany. Do tej czynności przyda się wygodny, poręczny pędzel. Pozostałe powierzchnie możemy malować przy pomocy wałka. Wykorzystując wałek, należy rozprowadzać farbę w dwóch kierunkach, tak aby się krzyżowały.

  • Kilka warstw farby

Jeżeli ściany i sufity wymagają nałożenia kilku warstw farby, to każdą kolejną nakładamy po całkowitym wyschnięciu wcześniejszej. Aby przyspieszyć ten proces, należy zapewnić skuteczną wentylację pomieszczenia.

  • Cenna wskazówka

Pędzel czy wałek? Co będzie wygodniejsze do malowania ścian i sufitów? Jeżeli nie mamy zbyt dużej wprawy, najbardziej polecanym przed firmy budowlane narzędziem będzie wałek. Nie pozostawia on bowiem smug i śladów, jakie możemy uzyskać przez niewprawne malowanie szczotką lub pędzlem.

Powrót