System reklamy Test

Blog

Montaż paneli podłogowych - 13 maja 2015 18:59

Panele podłogowe są doskonałym sposobem na ładne i szybkie wykończenie podłogi. W przypadku remontu mieszkania gdzie nie mamy dużo czasu na przeprowadzenie prac remontowych, panele pozwalają pominąć etapy cyklinowania i lakierowania, niezbędne przy podłogach z parkietu lub desek. Bardzo szeroki wachlarz wzorów i kolorów pozwoli wybrać coś ciekawego do każdego wnętrza.

Panel panelowi nierówny

Przy wyborze paneli warto zastanowić się, czy pomieszczenie, w którym planujemy wymienić podłogę, narażone będzie na silne użytkowanie. Jeśli tak, to przed rozpoczęciem prac remontowych warto poszukać paneli o zwiększonej odporności na ścieranie. Informacja o tzw. klasie ścieralności znajdziemy na opakowaniu. Najtwardsze panele mogą być stosowane nawet w miejscach użyteczności publicznej. Jeśli w czasie remontu mieszkania istotny jest dla nas czas, powinniśmy wybrać panele, które można kłaść na tzw. zatrzaski, czyli metodą bezklejową. Dzięki temu nie będziemy musieli czekać na wyschnięcie podłogi.

Przygotowania

Przed przystąpieniem do prac remontowych związanych z położeniem paneli, powinniśmy dokładnie wymierzyć powierzchnie podłogi. Pozwoli nam to po pierwsze zakupić odpowiednią liczbę materiału, a po drugie rozplanować rozmieszczenie paneli tak, aby estetyka wnętrza po zakończeniu remontu mieszkania nas satysfakcjonowała. Musimy wziąć pod uwagę, że ten typ podłogi układa się „metodą pływającą”, co oznacza, że panele nie są przytwierdzone na stałe do podłogi. Powoduje to, że panele „pracują” w zależności od pogody i wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Dlatego podczas prac remontowych i kładzenia paneli, niezbędnym jest pozostawienie wolnej przestrzeni (dyletacji) przy ostatnim rzędzie przy ścianie. Dzięki temu panele nie będą się wybrzuszać i deformować. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie również zastosowanie folii izolacyjnej uniemożliwiającej wnikanie wilgoci, a także podkładu zapewniającego izolacje akustyczną.

Równo i ładnie

Podczas remontu mieszkania panele powinno się układać w kierunku wzdłużnym do padania głównego źródła światła. Kładąc panele podłogowe zwróćmy uwagę, aby szerokość ostatniego rzędu nie była mniejsza niż 50mm. Jeśli przy planowaniu okaże się ona za mała, przytnijmy panele w pierwszym rzędzie, zwiększając tym samym szerokość paneli w ostatnim rzędzie do niezbędnego minimum. Pamiętajmy koniecznie o pozostawieniu przestrzeni dyletacyjnej. Podczas prac remontowych z pewnością zmuszeni będziemy do przycięcia części paneli, w celu dostosowania ich do kształtu pomieszczenia oraz ew. dopasowania do rur i kaloryferów. Do tego celu możemy użyć zarówno piły ręcznej (tniemy od górnej strony panelu) jak i elektrycznej (tniemy od dolnej strony).Do wycięcia otworów stosujemy otwornice.

Powrót