System reklamy Test

Blog

Naprawa dachu z papy - 15 maja 2015 11:01

Tagi: budowa dachu

Papa to tradycyjny materiał budowlany, wykorzystywany do izolacji fundamentów oraz stosowany jako pokrycie dachowe. Papa ma bardzo korzystny stosunek jakości do ceny, jest stosunkowo lekka i wytrzymała. Niestety, jej walory estetyczne nie są zbyt wysokie, dlatego jej zastosowanie najczęściej ogranicza się do budynków starszych i tych, na których była układana od samego początku.

Trwałość papy jest ściśle powiązana z jej grubością i elastycznością. Czynniki, które mogą wpływać na przyspieszone niszczenie papy to: opady atmosferyczne, bardzo niskie i wysokie temperatury, a przede wszystkim nieprawidłowy montaż papy na dachu. Pierwsze z widocznych objawów, które sygnalizują że papa dachowa będzie wymagać naprawy, to pęcherze i niewielkie dziury, przez które może przeciekać wilgoć.

Komu powierzyć remont pokrycia papowego?

Firmy budowlane i dekarskie, nie powinny mieć żadnych problemów z naprawą takiego dachu. Papa jest materiałem istniejącym na rynku od kilkudziesięciu lat i technologia jej układania nie zmieniła się przez ten czas. Zamawiając usługi remontowe dla dachu, należy zadbać również o to, aby zakupiona została nowa, wysokiej jakości papa, na którą producent udziela długiej gwarancji. Ważne: gwarancja producenta będzie obowiązywała najczęściej tylko wtedy, jeśli papę ułoży profesjonalna firma remontowa i potwierdzi to wystawionym rachunkiem lub fakturą. Przy samodzielnym układaniu papy przez jej nabywcę, gwarancja może nie obowiązywać.

Od czego zacząć wymianę papy?

Jeżeli uszkodzenia obecnej papy są niewielkie, można pokusić się o pojedyncze naprawy. Polegają one na tym, że firma remontowo budowlana uzupełnia ubytki specjalną masą bitumiczną, a następnie posypuje te miejsca posypką kwarcową. Takie remonty są wskazane na dachach, gdzie uszkodzenia mają wyłącznie niewielki charakter. W przypadku, jeżeli uszkodzeniom uległa papa na całym dachu, nie pozostaje nic innego, jak ułożenie nowej warstwy. Zanim jednak do tego dojdzie, firma budowlana powinna odpowiednio przygotować dach:

  • Rozciąć miejsca, w których powstały bąble z papy – jest to konieczne, aby nowa warstwa całą powierzchnią przykleiła się do obecnego pokrycia. Nadmiar rozciętej papy ze starej warstwy, należy odciąć i usunąć.
  • Oczyścić dach – dach, których firma budowlana ma zamiar pokryć nową warstwą papy, powinien zostać oczyszczony ze wszystkich zabrudzeń. Polega to na usunięciu liści i jego dokładnym pozamiataniu z piasku, kurzu i innych lotnych zanieczyszczeń. Dzięki temu, uzyskamy większą siłę łączenia masy bitumicznej, na której papa będzie klejona.
  • Zasady klejenia i układania papy – od lat są niezmienne i każda firma remontowa powinna je znać. Jeżeli papa jest układana równolegle do dłuższej krawędzi, to należy rozpocząć jej klejenie od dołu dachu (okapu), kierując się ku górze (kalenicy). Klejenie w inny sposób powoduje, że woda opadowa może podciekać pod papę, doprowadzając od przeciekania.

Rozgrzanie masy bitumicznej – aby papa uzyskała prawidłową przyczepność do podłoża, warstwa bitumiczna musi zostać rozgrzana do zalecanej przez producenta temperatury. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura spowoduje, że papa będzie przegrzana lub niedogrzana. W efekcie, po pewnym czasie może się odklejać, a firma remontowa będzie musiała wykonywać poprawki w ramach gwarancji udzielonej na usługi budowlane.

Powrót