System reklamy Test

Blog

Okna dachowe - na co zwrócić uwagę - 27 maja 2015 20:36

Tagi: budowa dachu

W ostatnim czasie pisaliśmy o remontach poddasza. Poruszyliśmy wiele tematów dotyczących remontu, pomijając jedną ważną sprawę – wybór okna dachowego. Dziś szczegółowiej zajmiemy się tym zagadnieniem, dokładnie omawiając rodzaje i wybór najlepszego okna dachowego.

  • Rodzaje okien dachowych

Na rynku występują dwa rodzaje okien dachowych – drewniane i PVC. Niewątpliwie najbardziej popularne są okna drewniane. Dlaczego? Ponieważ zostają wykonane z materiału naturalnego – drewna, które będzie pracowało podobnie jak drewniana konstrukcja dachu – więźba. Również firmy budowlane nie będą miały problemu z tym, aby właściwie zamontować drewniane, połaciowe okno dachowe. Okna dachowe z PVC są rzadziej spotykane, ale ich zaletą może być większa trwałość. W przypadku okien dachowych drewnianych, ich żywotność jest ściśle zależne od jakości wykonania i impregnacji. Pamiętając o tym, zawsze lepiej wybierać okna sprawdzonych producentów, na które jest udzielana długa gwarancja.

  • Montaż okna dachowego

Zamontowanie okna dachowego jest stosunkowo proste. Wprawna firma remontowo budowlana, poradzi sobie z tym zadaniem w ciągu jednej do maksymalnie dwóch godzin. Okno takie jest montowane pomiędzy dwoma krokwiami. Szerokość ich rozstawu powinna być dopasowana do szerokości okna. Góra i dół okna dachowego mocowany jest do poprzecznych rozpórek, zapewniających wymaganą sztywność. Jeżeli zaprojektowana szerokość odstępów pomiędzy krokwiami jest zbyt duża, aby móc zamontować tam okno, firma remontowo budowlana powinna zainstalować dodatkowe poprzeczki. Ich przekrój powinien być zgodny z przekrojem krokwi. Łączenie elementów winno się odbywać przy pomocy stalowych, ocynkowanych łączników ciesielskich.

okno-dachowe2

  • Ochrona przed wodą

Jednym z większych i częstszych problemów, jakie firmy remontowe mogą napotkać podczas montażu okna dachowego, jest prawidłowe wykonanie uszczelnień. To bardzo ważne, ponieważ niewłaściwie zamontowane okna dachowe, mogą w przyszłości przepuszczać wodę, prowadząc do zawilgocenia izolacji, konstrukcji dachu, a w konsekwencji do zalania poddasza. Wszystkie fabrycznie nowe okna sprzedawane są z dopasowanymi do nich fartuchami okapowymi. Służą one do odprowadzania spływającej wody na dach. Ich prawidłowe ułożenie zabezpiecza dach przed zamoknięciem od środka.

  • Dodatki do okien

Jak wcześniej wspomnieliśmy, wybór okien dachowych jest bardzo duży. Firma remontowa może nam pomóc w wyborze tego najlepszego modelu, lub możemy dokonać tego sami. Na co zwracać uwagę przy wyborze okna na poddasze?

Wywiewniki – to specjalne kanały wentylacyjne umieszczone w ramie okna, przez które do mieszkania dostaje się świeże powietrze, bez konieczności uchylania okna. Rozwiązanie to znakomicie sprawdza się zimą oraz w czasie opadów deszczu.

Mikrowentylacja – niemal wszystkie modele okien dachowych pozwalają na ich otwarcie do pozycji mikrowentylacji. W tym ustawieniu do pomieszczenia wpada większa ilość świeżego powietrza, niż samymi wywiewnikami.

Powrót