System reklamy Test

Blog

Płyta fundamentowa - 30 lipca 2015 17:12

Płyta fundamentowa stanowi alternatywę dla klasycznych fundamentów, składających się z ław i ścian fundamentowych. W jakich warunkach zalecane jest zastosowanie ławy fundamentowej i czy jest to rozwiązanie bezpieczne i korzystne ekonomicznie?

 

Klasyczne fundamenty

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych powstaje na klasycznych fundamentach. Do ich wykonania konieczne jest przygotowanie wykopów, rozmieszczonych w miejscach, w których powstaną ściany nośne. W przypadku większych budynków o skomplikowanej bryle i rozkładzie pomieszczeń, prace ziemne związane z wykonaniem wykopów fundamentowych mogą być sporym wydatkiem w kosztorysie, a jednocześnie zajmować dużo czasu. Po wykonaniu wykopów, są one zbrojone i zalewane betonem. W ten sposób powstają ławy fundamentowe, na których później wznosi się ściany fundamentowe.

 

Płyta fundamentowa

Płyty fundamentowe stosowane są przede wszystkim tam, gdzie grunty nie posiadają wystarczającej stabilności, aby bezpiecznie przenosić obciążenia z fundamentów. Zaletą płyty fundamentowej jest to, że będzie ona przenosiła obciążenia budynku na większej powierzchni, dzięki czemu są one rozkładane równomiernie. W takim przypadku ryzyko częściowego osiadania budynku i pękania ścian jest zredukowane do minimum.

płyta fundamentowa

Korzyści oferowane przez płytę fundamentową

Płyta fundamentowa zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim jej wykonanie jest szybsze i mniej pracochłonne niż klasycznych fundamentów. Prace ziemne są tu ograniczone do minimum. Jedną z ważniejszych zalet, jakie oferuje płyta fundamentowa, jest możliwość postawienia na niej ścian murowanych w dowolnym miejscu. Płyta fundamentowa na całej swojej powierzchni ma monolityczny przekrój wzmocniony zbrojeniem, a więc jest wytrzymała w każdym swoim miejscu. W miejscach, w których mają się znaleźć cięższe ściany, kominy lub inne elementy murowane, płyta fundamentowa może zostać pogrubiona, aby w dalszym ciągu prawidłowo przenosić obciążenie.

Podsumowanie korzyści płyty fundamentowej

  • dowolność kształtowania wewnętrznej przestrzeni domu, polegająca na dowolnym ustawianiu ścian wewnętrznych
  • równomierne osiadanie całego budynku na słabych gruntach
  • brak ryzyka pękania ścian
  • krótszy czas wykonywania prac ziemnych
  • ograniczenie "ucieczki" energii cieplnej od dołu

 

Płyta fundamentowa – wady

Czy płyty fundamentowe mają jakieś wady? Niestety tak. Największą z nich jest trudniejsze projektowanie płyt fundamentowych, dla których nośność musi być dokładnie policzona w każdym miejscu. Dodatkowo, wysokie są również koszta wykonania płyty fundamentowej, która wymaga użycia dużej ilości betonu i zbrojenia. Jednak w przypadku dużych i skomplikowanych budynków, płyta fundamentowa może mieć taki sam koszt wykonania, jak fundamentów tradycyjnych.

Powrót