System reklamy Test

Blog

Przeciekające pokrycia dachowe - 2 lipca 2015 22:39

Tagi: budowa dachu

Prawdziwą zmorą większości właścicieli domów są przeciekające pokrycia dachowe. Do takich sytuacji może dojść z wielu przyczyn, ściśle powiązanych z rodzajem pokrycia dachowego, jakie zostało użyte w danym obiekcie.

  • Przeciekająca papa dachowa

Popularne pokrycia dachowe to papa asfaltowa. Jest tania, stosunkowo wytrzymała (gwarancja nawet do 20 lat na najlepsze modele), a także łatwa w ułożeniu. I to jest jednocześnie jej wadą. Stosunkowa prostota w układaniu pokrycia dachowego z papy sprawia, że wiele osób próbuje to wykonać samodzielnie. Nieświadomie popełnia przy tym sporo błędów. Przegrzanie papy, niedostateczne rozgrzanie warstwy bitumicznej, a także załamania, fałdy i nieszczelności, które w ciągu jednego sezonu zimowego, mogą doprowadzić do pękania papy. Właśnie w takich miejscach pojawiają się najczęściej nieszczelności, przez które przecieka woda. Usunięcie takich usterek jest proste, przy pomocy dużego wyboru środków, dostępnych na rynku. Znacznie więcej pracy może wymagać zlokalizowanie tego przecieku, zwłaszcza jeśli jest ich kilka na jednym obszarze.

  • Przeciekający dach z dachówki

Pokrycia dachowe z dachówki ceramicznej lub betonowej są rzadko spotykane, ale jednak mogą występować. Zwykle wtedy, kiedy jedna z dachówek została uszkodzona w czasie montażu. W przypadku takiej usterki, usunięcie jej nie sprawia trudności. Zamontowanie nowej, szczelnej dachówki może wymagać rozebrania kilku sąsiadujących, ale doświadczona firma dekarska szybko sobie z tym poradzi.

pokrycie dachowe

  • Przeciekający dach z blachy falistej

Pokrycia dachowe z blachy falistej są coraz rzadziej spotykane. W większości przypadków wykonuje się je na budynkach gospodarczych. Głównym powodem przeciekającego dachu z takim pokryciem, jest korozja. Wynika ona z zastosowania złego gatunku blachy, która nie została prawidłowo ocynkowana. Usunięcie usterki jest proste i polega na wymianie uszkodzonego fragmentu na nowy. Czynność ta jest prosta i nie wymaga zastosowania żadnych specjalistycznych narzędzi. Konieczne jest jednak zachowanie dużej ostrożności, z powodu ostrych krawędzi arkuszy blachy – praca w wytrzymałych rękawicach oraz butach z metalowymi noskami jest konieczna.

  • Przeciekający dach kryty strzechą

Dachy kryte strzechą spotykane są najczęściej w budownictwie regionalnym. Przy prawidłowo wykonanym pokryciu dachowym, przecieki będą zdarzać się wyjątkowo rzadko. Jeśli jednak wystąpią, to ich usunięcie może być znacznie trudniejsze, niż się spodziewamy. Dlaczego? Ponieważ do wymiany może być jedna większa powierzchnia, co wynika z braku możliwości precyzyjnego zlokalizowania przecieku.

Zasady bezpieczeństwa przy naprawach dachu

Podejmując jakiekolwiek prace przy pokryciach dachowych, należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim, pomocników, a także osób, które mogą znajdować się pod dachem. Konieczne jest wygrodzenie terenu taśmą ostrzegawczą, za którą nikt nie będzie przechodził (strefa zrzutu starego pokrycia dachowego), a także zabezpieczenie się za pomocą lin asekuracyjnych i uprzęży, przymocowanych do komina lub innej silnej części konstrukcyjnej.

Powrót