System reklamy Test

Blog

Przetargi budowlane - 4 sierpnia 2015 18:26

Wakacje to czas, kiedy w branży budowlanej przybywa zleceń. Między innymi za sprawą szkół, które rozstrzygają kolejne przetargi budowlane na remonty budynków. To okres, kiedy firmy z branży remontowo-budowlanej mają szansę zyskania intratnego zlecenia, dającego pracę na długi czas, z możliwością dalszej udanej współpracy. W jakim zakresie szkoły urządzają przetargi budowlane? Co znajduje się w najczęściej zgłaszanych robotach do wykonania i jaka jest skala tej inwestycji?

przetargi budowlane

Termomodernizacja

Blisko 50% placówek oświatowych w kraju to budynki w dawnej technologii murowanej, w której nie była stosowana izolacja cieplna. Efektywność energetyczna takich obiektów jest bardzo niska, co dodatkowo wzmacniane jest posiadaniem starych, nieszczelnych okien. Koszty ogrzewania takich szkół są bardzo wysokie, co stanowi poważny wydatek w budżetach gmin i miast. Nic więc dziwnego, że przetargi budowlane organizowane przez oświatę w większości dotyczą termomodernizacji budynków. To bardzo szeroki zakres prac, w skład których może wchodzić – wykonanie izolacji cieplnej na zewnętrznych ścianach budynku, wykonanie nowej elewacji wraz z pomalowaniem, remont dachu, a także wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej. Równolegle mogą być prowadzone prace instalatorskie, związane z wymianą instalacji CO na nowszego typu, a także montaż kolektorów słonecznych.

 

Dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych

Kolejnym zakresem prac, które często obejmują oświatowe przetargi budowlane, jest dostosowanie obiektów do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. W tym przypadku zakres prac również może być bardzo szeroki i obejmował będzie: wykonania pochylni i zjazdów na klatkach schodowych, montaż wind i podnośników, a także modernizację łazienek i toalet, poprzez wyposażenie ich w sanitariaty, dostosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Część prac wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego może wymagać zatrudnienia podwykonawców – np. firmy specjalizującej się w montażu wind i podnośników.

 

Ogólne prace remontowe

Szkoły są obiektami bardzo mocno eksploatowanymi, a co za tym idzie, zachodzi regularna potrzeba ich remontowania. Przetargi budowlane niemal zawsze obejmują takie czynności jak: remont sal lekcyjnych i korytarzy– szpachlowanie i malowanie ścian i sufitów, cyklinowanie podłóg drewnianych i parkietów, wymiana oświetlenia i wyposażenia sal lekcyjnych. Prace te nie są skomplikowane i nie wymagają specjalistycznych umiejętności, dlatego niemal każda firma budowlana powinna sobie z nimi poradzić.

 

Przetargi budowlane – pułapki

Zanim zdecydują się Państwo wziąć udział w przetargu na remont szkoły, warto dokładnie przeanalizować wzór umowy, który zwycięska firma będzie podpisywać (nie zawsze istnieje możliwość zmiany warunków takiej umowy). Najważniejsze punkty to:

 

  • Warunki wypłaty wynagrodzenia – czy całość zostanie wypłacona dopiero po zakończeniu prac i ich odbiorze, czy wynagrodzenie będzie wypłacane w transzach, po każdym zakończonym etapie
  • Warunki gwarancji i odpowiedzialności za wykonaną pracę
  • Kary za niewywiązanie się z postanowień umowy.
Powrót