System reklamy Test

Blog

Remont domu – termoizolacja - 22 listopada 2015 10:31

Budownictwo wykonane w technologiach z lat 50 i 60 XX wieku, nie spełnia już współczesnych norm i parametrów energooszczędności. Typowe kostki z PRL-u wymagają dziś gruntownych remontów, aby zyskały izolacyjność cieplną, na poziomie domów nowo budowanych. Zdecydowanie się na taki generalny remont domu, jest również doskonałym pretekstem do odświeżenia elewacji i uczynienia jej bardziej nowoczesną. Od czego zacząć termoizolację budynku i jak ją prawidłowo wykonać?

 

  • Projekt

 

Pierwszym krokiem jest projekt. Możemy go przygotować samodzielnie – korzystając np. z darmowego oprogramowania lub zlecić w biurze projektowym. Można również zdecydować się na projekt elewacji, który przygotuje dla nas firma remontowa. Jej cennik zazwyczaj obejmuje możliwość stworzenia takiego projektu. Projekt, na który się decydujemy powinien być dopasowany do otoczenia, tak aby dobrze się z nim komponować pod względem koloru, jak i układu.

 

  • Grubość izolacji

 

Aby wykonywany remont domu miał sens, należy zastosować odpowiednio grubą warstwę izolacji termicznej. W większości przypadków będzie to styropian (lub wełna) grubości około 15 cm. Na takim styropianie można następnie wykonać cienkowarstwowy tynk i pomalować go na dowolny kolor. Prawidłowa technologia polega na zastosowaniu siatki na styropian, a dopiero na to umieszczanie tynku.

 

  • Dekoracje

 

Podejmując tak wymagających remontów, inwestorzy chcą wyróżnić i upiększyć swój dom. Do tego celu bardzo dobrze nadaje się zastosowanie tak zwanych boni (szerzej na temat boni przeczytasz tutaj) i pilastrów. Są to wypukłe elementy na elewacji, wykonane najczęściej ze styropianu i otynkowane tym samym tynkiem, co pozostała część elewacji. Różnica polega na tym, że elementy są malowane w inny, kontrastujący z resztą kolor. Ma to na celu wyróżnić te detale i trójwymiarowość elewacji. Dekoracje tego typu może własnoręcznie przygotować firma budowlana, docinając na potrzebny wymiar styropian lub skorzystać z oferty na gotowe prefabrykaty. Wówczas inwestor ma do wyboru większą liczbę wzorów, za niestety większe pieniądze.

 

  • Prace dodatkowe - mozaika

 

W takich miejscach jak ściany fundamentowe, ganki, słupy warto zastosować inne ciekawe rozwiązanie – są nimi tynki mozaikowe. Składają się one z grupy dwu lub trzy kolorowych ziarenek na bazie żywicy, które są następnie zacierane na ścianie. Nadają one elementom bardzo ciekawego wyglądu.

 

  • Stolarka okienna

 

W uzupełnieniu warto dodać, ze przy termoizolacji domu, warto wymienić starą stolarkę okienną na nową. Tylko wtedy wszystkie wykonane prace mają sens. Starymi, nieszczelnymi oknami i drzwiami może uciekać z mieszkania nawet do 25% ciepła!

Powrót