System reklamy Test

Blog

Remont łazienki - montaż WC - 4 czerwca 2015 15:36

Łazienka i toaleta to jedne z ważniejszych pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Powinny być nie tylko wygodne, ale również bezpieczne. Prawidłowy sposób zamontowania ceramiki sanitarnej ma duże znaczenie na te dwie rzeczy.

Kompakt WC jest istotniejszym wyposażeniem każdej toalety. Planując jej remont, niemal zawsze decydujemy się na zamontowanie nowej muszli klozetowej. Kompakty w dalszym ciągu są najczęstszym wyborem, z uwagi na prosty montaż i duży wybór modeli. Tuż za nimi znajdują się sedesy podwieszane, których montaż wymaga jednak wprawy i doświadczenia. Remont łazienki nie zawsze będzie wymagał, aby zatrudnia firmy budowlane. Wybrane prace remontowe możemy wykonać samodzielnie, redukując przy tym koszta ogólne całego remontu.

Montaż kompaktu WC

Kompakty są dostarczane w elementach. Te najważniejsze do muszla lejowa oraz zasobnik na wodę. Elementy łączy się przy wykorzystaniu kompletu uszczelek i plastikowych śrub, dołączonych do zestawu. Następnym etapem będzie umieszczenie pływaka w zasobniku na wodę, przymocowanie pokrywy i założenie deski sedesowej. Ta ostatnia może występować w dwóch wersjach – klasycznej lub wolnoopadającej. Prawie każda firma remontowo budowlana poleca deski wolnoopadające, zapewniające większy komfort użytkowania.

Przygotowanie podłoża

Zamontowanie kompaktu WC na podłodze, wymaga jej starannego oczyszczenia z brudu. Montaż rozpoczynamy od umieszczenia kompaktu w tym miejscu, w jakim będzie docelowo się znajdował. Następnie odrysowujemy jego kształt na płytkach ceramicznych i zaznaczamy otwory montażowe. Przesuwamy kompakt i zabieramy się do wiercenia otworów pod kołki. Upewnijmy się przed tym, czy pod planowanymi otworami nie przebiegają instalacje, które można uszkodzić wiertłem.

Po wykonaniu otworów, ponownie oczyszczamy powierzchnię z pyłu. Przystępujemy do nakładania silikonu na podłoże, na którym zamontujemy kompakt. Silikon można zastąpić specjalnymi uszczelkami, które po montażu są docinane do kształtu podstawy kompaktu. Ekipy budowlane od wykończenia wnętrz polecają jednak montaż na silikonie, jako trwalszy i pewniejszy. Silikon nakładamy po wewnętrznej stronie narysowanego konturu, zachowując kilkumilimetrowy margines od krawędzi. Po nałożeniu kompaktu, pod wpływem obciążenia, silikon zostanie wypchnięty, równomiernie rozkładając się pod podstawą. Po upływie kilku godzin, możemy przymocować kompakt do podłogi dwoma śrubami. Ich główki zakrywamy dołączonymi zaślepkami z tworzywa sztucznego.

Podłączenie do instalacji wodnej

Ostatnim etapem uruchomiania kompaktu WC jest podłączenie go do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Podłączenie do instalacji wodnej wykonuje się za pomocą elastycznych wężyków w oplocie metalowym. Długość takiego przewodu powinna zostać dobrana jak najbardziej na potrzebny wymiar. Podłączenie do instalacji kanalizacyjnej można wykonać na 2 sposoby – elastycznym przewodem giętkim (jeżeli wymaga to wykonania zagięć lub kolan), średnicy 110 mm. Pewniejszy i bezpieczniejszy jest jednak montaż bezpośrednio do odpływu umieszczonego w ścianie, za pomocą prostego kawałka rury – sztucera.

Powrót