System reklamy Test

Blog

Remont mieszkania i zniszczona rura wodociągowa - 2 czerwca 2015 18:22

Remontując mieszkanie, nikt z nas nie bierze pod uwagę powstania innych uszkodzeń, które mogą się zdarzyć podczas takiej pracy, a niestety o takie łatwo. Jedną z najczęstszych awarii, z jakimi mamy do czynienia przeprowadzając remont mieszkania, jest uszkodzona rura wodociągowa. W jakich okolicznościach może do tego dojść?

Firmy budowlane, oferujące usługi budowlane, najczęściej zapewniają ich szeroki wachlarz. Remont starej łazienki daje duże szanse na spowodowanie takiego uszkodzenia. W budownictwie starego typu, instalacje wodociągowe często były prowadzone w ścianach, ukryte pod tynkiem. Podczas kucia ścian, może dojść do uszkodzenia takiej rury, która będzie skutkowała dużym wyciekiem. Jak się przed tym bronić?

  • Czujnik – każda firma budowlana powinna mieć na swoim wyposażeniu czujnik instalacji. Jest to przyrząd pomiarowy, który po przyłożeniu do ściany, wysyła sygnał magnetyczny, przechodzący przez tynk. Kiedy napotka na swojej drodze przewód lub instalację z metalu, zostaje odbity, wraca do urządzenia, a to sygnalizuje ten fakt dźwiękiem. Sprawdzenia miejsca kucia ściany takim przyrządem, pozwala uniknąć przypadkowego uszkodzenia instalacji wodociągowej.
  • Plany domu – jeżeli firma remontowa ma dostęp do planów domu lub mieszkania, z zaznaczonymi instalacjami, ma znacznie ułatwione zadanie. Pomocne mogą być również rozmowy z właścicielami, którzy mogą wiedzieć, w jakich miejscach zostały poprowadzone rury wodociągowe.

Co w przypadku uszkodzenia

Kiedy pomimo wszystko dojdzie do uszkodzenia wewnętrznej instalacji wodociągowej, problem może być rozwiązany w następujący sposób.

  • Polisa ubezpieczeniowa firmy remontowej – wykonując usługi remontowe, firmy muszą się liczyć z tego rodzaju wypadkami. Na taką okoliczność wiele z nich wykupuje polisy ubezpieczeniowe, pokrywające straty klientów.
  • Naprawa na koszt firmy – jeżeli firma budowlana nie dysponuje polisą, naprawa uszkodzeń powinna zostać wykonana na jej koszt, w zakresie jakim wymaga tego skala uszkodzenia.
  • Rabat na ceny usług budowlanych – kolejna możliwość to udzielenie rabatu klientowi na ceny wybranych usług. Taki krok jest najczęściej praktykowany i zwykle skutkuje tym, że remont domu lub mieszkania zostaje rozszerzony o wymianę starej instalacji wodnej na nową, z rur z tworzywa sztucznego.

Kiedy warto wymienić instalację wodną?

To częste pytanie, jakie zadają inwestorzy. Firmy budowlane nie mają wątpliwości, że wymiana starej, metalowej instalacji wodnej na nową, z rur PP jest zalecana w takich przypadkach:

  • często pojawiające się awarie i przecieki
  • zmniejszone ciśnienie wody, na skutek „zarastania” rur
  • niska jakość wody, spowodowana zanieczyszczeniami w instalacji domowej.
Powrót