System reklamy Test

Blog

Ścianki działowe z betonu komórkowego - 29 czerwca 2015 17:22

ścianki działowe

Beton komórkowy to znakomity materiał budowlany, wykorzystywany do budowy domów... i nie tylko. Większość prac remontowo-wykończeniowych nie może się odbyć, jeśli zabraknie w nich betonu komórkowego. Także rozbudowa domu bardzo często wykorzystuje beton komórkowy. Dlaczego jest on tak popularny? Ponieważ jest tani, lekki, wytrzymały, posiada dobry współczynnik izolacyjności cieplnej, a dodatkowo występuje w wielu rozmiarach.

Bloczki betonu komórkowego często są wykorzystywane do budowy ścian nośnych domów. Powstają z nich również ścianki działowe. Wtedy, bloczki mogą mieć mniejszą grubość, ale należy zadbać o prawidłowy sposób wznoszenia takiej ścianki. W ostatnim czasie otrzymaliśmy list od jednego z naszych czytelników.

„Moja budowa powoli dobiega końca. Pozostały mi jeszcze do wykonania ścianki działowe. Do tego celu chcę wykorzystać bloczki z betonu komórkowego, grubości 7,5 i 12 cm. Czy taka grubość jest wystarczającą, aby ścianki działowe miały odpowiednią wytrzymałość i były stabilne? Proszę o wskazówki, dotyczące wznoszenia takich ścianek działowych”.

Nasz ekspert zapoznał się z tematem i przygotował dla czytelnika odpowiedź.

„Bloczki betonu komórkowego to znakomity materiał, z którego szybko buduje się ścianki działowe. Jednak, aby były one wytrzymałe, trzeba pamiętać o ich prawidłowym doborze. Grubość 7,5 nie jest polecana, chyba że wykonujemy z takich bloczków zabudowy przewodów i instalacji. Nie gwarantuje ona jednak dobrego przenoszenia obciążeń oraz izolacyjności akustycznej. Bezpieczne ścianki działowe mogą powstać, jeśli wykonamy je z bloczków grubości min. 10 cm, pamiętając o prawidłowym osadzeniu i zastosowaniu zbrojenia”.

ścianki działowe

Zbrojenie i osadzenie bloczków, przy budowie ścianek działowych

Kiedy rozbudowa domu jest na finiszu i chcemy wykonać ścianki działowe, pamiętajmy o ich prawidłowym osadzeniu w istniejących ścianach nośnych.

1 – na posadzce wyznacz kredą obrys ścianki działowej, którą zamierzasz budować. Pierwsza warstwa powinna zostać osadzona na zaprawie murarskiej, wyłożonej na oczyszczoną i zagruntowana posadzkę. Na tej warstwie układamy bloczki betonu komórkowego. Przed ułożeniem drugiej warstwy, w ścianie nośnej należy wykuć wnękę na kilka cm grubości, do której wsuniemy bloczek komórkowy. Zapewni to lepsze osadzenie i usztywnienie ścianki działowej, która zostanie połączona ze ścianą nośną.

2 – na drugiej warstwie bloczków komórkowych, z których pierwszy zostanie wsunięty w ścianę nośną, osadzamy metalowe pręty żebrowane, stanowiące zbrojenie ściany. Pręty mogą zostać położone na górnej warstwie bloczków lub w wykonanych w nich wyżłobienia. Zaleca się stosowanie prętów fi 5mm lub fi 7 mm, z zagiętymi końcami. Tutaj stosujemy już zaprawę cienkowarstwową (klej) do bloczków komórkowych.

3 – powyższa czynność (wpuszczanie ścianki działowej w ścianę nośną i zbrojenie), należy wykonywać co 2 do 3 warstw, w zależności od grubości bloczków, długości ścianki i przewidywanego obciążenia, które będzie musiała przenosić.

Ścianka działowa uzyskuje pełną wytrzymałość po kilku dniach. Do tego czasu ścianki działowe nie mogą być obciążone, ani nie należy opierać o nie ciężkich przedmiotów, mogących doprowadzić do zachwiania całej konstrukcji.

Powrót