System reklamy Test

Blog

Sucha i bezpieczna łazienka - 12 maja 2015 17:18

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu i mieszkaniu. Korzystając z niej każdego dnia, jest również pomieszczeniem mocno eksploatowanym i narażonym na działanie dużej ilości wilgoci. Aby nasza nowa łazienka była jak najmniej awaryjna podczas całego czasu użytkowania, trzeba pamiętać o kilku rzeczach, zlecając jej remont lub wykończenie.

Remont łazienki

Firma budowlana, która będzie odpowiedzialna za remont łazienki, winna przygotować szczegółowy zakres prac do wykonania. Lista taka powstaje w oparciu o nasze oczekiwania i życzenia. Pomijając sprawy oczywiste, takie jak ułożenie płytek na podłodze i ścianach oraz montaż armatury, remont łazienki powinien obejmować przede wszystkim poprawne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, uszczelnienie łączeń armatury ze ścianami i na życzenie klienta, wykonanie kratek odpływowych.

Łazienki są pomieszczeniami mokrymi. Jako takie, szczególnie mogą być narażone na działanie pary wodnej, której nadmiar będzie się przyczyniał do powstawania pleśni i grzybów na ścianach. Aby do tego nie doszło, usługi remontowe powinny objąć:

  • stworzenie izolacji
  • wykonanie skutecznej wentylacji

Izolacji przeciwwilgociowa

Zaizolowanie podłogi i ścian folią w płynie, to jedna z niezbędnych czynności, którą winna wykonać firma remontowa. Folia w płynie powinna być nanoszona w kilku warstwach, tak aby utworzyć grubą na ok. 2 milimetry powłokę. Kolejne warstwy folii mogą być nakładane dopiero po wyschnięciu wcześniejszych. Ściany, które wymagają dokładnego pokrycia folią w płynie, to te w kabinie prysznicowej oraz przy umywalce. Warto również zaizolować wszystkie ściany, na wysokość ok. 30 cm od podłogi.

Firma remontowo budowlana, w prawidłowy sposób wykonując izolację przeciwwilgociową, chroni mieszkania lub pomieszczenia przed nami, przed zalaniem, na skutek awarii. Stropy i ściany chronione folią w płynie, nie będą przepuszczały wody. Trzeba jednak znaleźć dla niej inną drogę ucieczki.

Kratka odpływowa

Najbezpieczniejszą metodą na odprowadzenie wody zalewającej łazienkę, jest wykonanie kratki odpływowej w podłodze. Firma remontowa nie powinna mieć żadnych problemów z jej wykonaniem, zwłaszcza wtedy, gdy kompleksowo wykańcza łazienkę. Podłączenie kratki odpływowej do odpływu brodzika lub wanny, to najpopularniejszy sposób na wykonanie takiej instalacji. Do kratki odpływowej powinien być wykonany niewielki spadek podłogi, aby właśnie w tym kierunku kierowała się woda, zalewająca pomieszczenie.

Wentylacja

Wentylacja jest równie ważna, jak ochrona przed wilgocią. W ślepych łazienkach, czyli takich bez okien, firmy budowlane i remontowe powinny umieszczać specjalne wentylatory wyciągowe. Szybciej i skuteczniej  usuwające wilgoć z powietrza kominem na zewnątrz. Wentylatory takie występują w kilku odmianach – uruchamiane ręcznie, fotokomórka lub takie, które są podłączone pod włącznik oświetlenia.

Powrót