System reklamy Test

Blog

Taras – przydatne porady - 16 września 2015 14:38

Tagi: budowa domu

Zdecydowana większość projektów domów, jest dziś wyposażona w taras. Czy jego obecność to coś naturalnego, czy jednak zbędny wydatek, dla wielu inwestorów nieuzasadniony? Niewątpliwą zaletą posiadania tarasu, jest zyskanie miejsca w ogrodzie, służącego do relaksu. Naturalne połączenie tarasu z mieszkaniem poprzez drzwi balkonowe może optycznie powiększać salon lub jadalnie.

taras porady

By jednak taras rzeczywiście był wygodny i przyjemny w korzystaniu, powinien być wykonany ze sztuką budowlaną oraz zaprojektowany z najlepszymi zasadami. W przeciwny wypadku możemy otrzymać miejsce, które być może zachęca swoim wyglądem, ale w czasie niepogody stwarza niepotrzebne problemy, a gdy świeci słońce, jest niepraktyczne dla większej liczby osób.

 

Dobry taras – o czym pamiętać?

 

  • Spadek

Prawidłowo przygotowany projekt tarasu, powinien uwzględniać spadek w stronę ogrodu. Jest on wymagany do odprowadzania wód deszczowych, aby nie zawilgociły ścian zewnętrznych i nie gromadziły się w miejscu styku płyty tarasu ze ścianą. Spadek może być minimalny, niewidoczny gołym okiem, ale powinien być wykonany na całej powierzchni tarasu. Na etapie budowy tarasu, szczególnie powinna wykazać się firma remontowo budowlana, której tę pracę powierzamy. Należy pamiętać o tym, że spadek wykonuje się już podczas wylewania płyty fundamentowej, a nie przy ewentualnym układaniu wykończenia – np. klejeniu płytek mrozoodpornych.

 

  • Zagęszczanie

Aby taras był wytrzymały na wahania temperatur, a także osiadanie gruntu, firma budowlana powinna pamiętać o dokładnym zagęszczeniu wypełnienia pomiędzy ścianami fundamentowymi. To na nich w późniejszym czasie zostanie wykonana płyta tarasu. Zbyt słabe zagęszczenie może sprawić, że pod wpływem własnego ciężaru i osiadania gruntu, płyta będzie pracować i pękać. A wraz z nią zewnętrzna warstwa ceramiki.

 

  • Wielkość

Inwestorom sporo problemów sprawia określenie prawidłowej wielkości tarasu. Jaką powinien mieć powierzchnię, aby wygodnie przebywało na nim kilka osób? Dla każdego z nas taras będzie pełnił inne funkcje. Dla jednych może być miejscem do wypoczynku w samotności, dla innych okazją do urządzania rodzinnych spotkań. Powierzchnia tarasu powinna być na tyle duża, by wygodnie i bezpiecznie móc realizować wszystkie swoje plany. Optymalną wielkością wydaje się być powierzchnia około 15 m2 lub więcej.

 

  • Zadaszenie

Ostatnia, bardzo ważna kwestia to zadaszenie tarasu. Jeżeli projekt go nie przewiduje, warto porozmawiać na ten temat z architektem. Nawet częściowe zadaszenie tarasu sprawia, że można z niego wygodnie korzystać w czasie największych upałów, a także przy niepogodzie – np. aby urządzić grilla. Z pewnością inwestycja w stałe zadaszenie tarasu będzie decyzją, którą szybko uznacie za właściwą. Jeżeli możliwości techniczne na to nie pozwalają, alternatywą dla dachu może być rozwijana markiza. Na rynku występuje bardzo duży wybór markiz różnego rodzaju, wielkości i kolorów, które łatwo dostosować do swoich potrzeb.

Masz do wykonania taras lub chcesz wyremontować swój obecny? Zapraszamy do złożenia zlecenia w: Giełda zleceń.

Powrót