System reklamy Test

Blog

Układanie nowych płytek na starych - 7 października 2015 21:04

Płytki ceramiczne to wszechstronny materiał wykończeniowy, nadający się do większości pomieszczeń. Płytki są nie tylko estetyczne, ale również łatwe w utrzymaniu czystości, a przy tym bardzo trwałe. Ceramika ścienna i podłogowa najczęściej znajduje zastosowanie przy remoncie łazienki, kuchni, a także korytarzy.

remont-lazienki

W pomieszczeniach, w których już wcześniej zostały ułożone płytki, zachodzi potrzeba ich usunięcia przed przyklejeniem nowych. Tak przynajmniej myślą niektórzy inwestorzy i osoby, wykonujący usługi remontowe. A jak jest w rzeczywistości? Nie zawsze jest potrzeba usuwania istniejących okładzin ceramicznych. Jeżeli są one w dobrym stanie technicznym, można ułożyć na nich nowe płytki – stosując się do naszych wytycznych.

 

  • Sprawdzenie istniejących płytek – płytki ułożone na ścianie lub podłodze, powinny zostać dokładnie sprawdzone przez firmy budowlane w poszukiwaniu uszkodzeń i pęknięć. Każda płytka powinna zostać opukana młotkiem. Głuchy odgłos oznacza, że klej ma słabą wytrzymałość. Taką płytkę należy usunąć, a miejsce po niej wypełnić zaprawą szybkoschnącą. Usunąć należy również płytki pęknięte i kruszące się.

 

  • Mycie – pozostałe płytki firma remontowa powinna dokładnie oczyścić. Usuwając z nich osady, kurz i tłuszcz, zwiększa się przyczepność gruntu oraz kleju. Pozostawienie płytek brudnych sprawi, że klej nie uzyska pełnej siły wiązania.

 

  • Gruntowanie – po umyciu starych płytek, można przystąpić do ich gruntowania. Wykorzystując odpowiednie preparaty do powierzchni ceramicznych i glazury, zwiększa się przyczepność. Zagruntowana powierzchnia nabiera porowatości, dzięki czemu klej lepiej będzie wiązać. Gruntowanie odbywa się za pomocą wałka lub pędzla. Osoby wykonujące wykończenia wnętrz, polecają stosowanie wałka – gruntowanie przebiega z nim szybciej i łatwiej oraz pozwala wykonać jednolicie grubą powierzchnie gruntu. Zanim przystąpimy do gruntowania, koniecznie należy dokładnie wymieszać grunt w pojemniku, aż do uzyskania jednakowej konsystencji w całym opakowaniu.

 

  • Nakładanie kleju – klej elastyczny do płytek ceramicznych o wzmocnionej sile wiązania, nakłada się na zagruntowaną powierzchnię w dwóch etapach. Pierwszy z nich to delikatne zatarcie kleju na całej powierzchni. Dopiero później wykorzystujemy pacę zębatą, aby nadać klejowi odpowiednią grubość. Grubość warstwy kleju nie powinna przekraczać dopuszczalnych wartości, umieszczonych przez producenta na opakowaniu. Dla poprawy wiązania, klej można również rozprowadzać na wierzchniej stronie płytek ceramicznych.

 

  • Klejenie płytek – płytki ceramiczne na istniejących płytkach klei się tak samo, jak bezpośrednio na murowanej ścianie lub posadzce betonowej. Dla uzyskania oczekiwanego efektu, konieczne jest prawidłowe wypoziomowanie najniższej warstwy. Następnie, stosując krzyżyki dystansowe, układamy kolejne pasy płytek, dokonując ich wypoziomowania co dwie warstwy.

 

Zalety takiego rozwiązania

 

Czy opłaca się kleić nowe płytki do starych? Tak – szczególnie w sytuacji, kiedy dotychczasowe płytki są w dobrym stanie i mocno przyklejone do ściany. Ich skuwanie może zająć wiele czasu, a wyrównanie ewentualnych ubytków w ścianie, tylko wydłuży remont domu, czyniąc go kosztowniejszym. Jeżeli jednak płytki są popękane, klej jest niskiej jakości i mamy wątpliwości co od jego siły trzymania, lepiej płytki usunąć i kleić nowe do ściany. Przy słabym kleju, skuwanie płytek odbywa się szybko i bez niepotrzebnych problemów.

Jeśli macie Państwo do położenia płytki ceramiczne w Waszym domu czy mieszkaniu lub remont do zrobienia to w takim razie zapraszamy do przejrzenia firm z branży wykańczanie wnętrz.

Powrót