System reklamy Test

Blog

Wykańczanie wnętrz - 16 lipca 2015 18:37

Mieszkania po kilku latach użytkowania, mogą wymagać mniejszych lub większych remontów. Jednym z podstawowych etapów wykańczania wnętrz jest remont ścian i sufitów. Są to elementy mieszkania, ulegające szybkiemu zużyciu, na skutek brudzenia się, wbijanych gwoździ oraz wcześniejszych, niesolidnie wykonanych napraw. Jeżeli chcemy cieszyć się wyremontowanym, ładnym mieszkaniem, to wykończenia ścian odgrywają bardzo ważną rolę. Etap po etapie przedstawiamy, jak powinno wyglądać wykańczanie mieszkania, w tym przypadku ścian.

wykańczanie wnętrz

  1. Demontaż gniazdek, włączników itp. - pierwszą rzeczą do wykonania jest zdemontowanie ze ściany wszelkich opraw włączników światła, gniazdek, przełączników klimatyzacji, kratek wentylacyjnych, obrazów, kołków i pozostałych niepotrzebnych elementów. Pozostawienie ich na ścianie sprawi, że wykańczanie wnętrz będzie trudniejsze i mniej dokładne.
  2. Oczyszczenie ściany – kolejny etap to dokładne oczyszczenie ścian. Nie tylko z brudu, ale również wszystkich luźnych kawałków tynku, które mogą występować – zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia ze starym budownictwem. Odpadający tynk może najczęściej pojawić się w miejscach, w które wcześniej były wbijane gwoździe i wkręcane wkręty. Płaty tynku należy odłupać od ściany, pomagając sobie np. szpachlą. Następnie oczyszczamy całą ścianę z pajęczyn, kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń. W tym celu można sobie pomóc starym odkurzaczem. Po odkurzeniu, należy przemyć ściany, zbierając z nich warstwę tłustego nalotu. Ściany myjemy gąbką moczoną w letniej wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem. To bezpieczny detergent, który skutecznie usuwa wszelkie tłuste zabrudzenia, do których farba mogłaby się nie przyczepić. Zabieg wykonujemy na wszystkich wykańczanych ścianach i sufitach.
  3. Uzupełnienie ubytków – kiedy ściany są oczyszczone, następnym etapem na wykańczanie wnętrz jest uzupełnienie ubytków w ścianie. Niewielkie ubytki możemy wypełnić gipsem szpachlowym, zaś większe zaprawą tynkarską. Powierzchnię wykańczamy równo z istniejącym tynkiem. Kolejny etap można wykonać dopiero wtedy, kiedy miejsce naprawy będzie suche.
  4. Gruntowanie – przed malowaniem lub gipsowaniem należy zagruntować ściany i sufity. To konieczne, aby uzyskać właściwą przyczepność farby do podłoża, a jednocześnie związać tynk. Gruntowanie może odbywać się przy użyciu specjalnego środka – gruntu, lub wykorzystując emulsję. My polecamy grunt.
  5. Następnym etapem będzie gipsowanie ścian (kładzenie gładzi) lub malowanie. To, czy zdecydujemy się na gładzie zależeć będzie od tego, ile czasu i pieniędzy chcemy poświęcić na wykańczanie wnętrz, oraz jaki efekt uzyskać. Gładzie na ścianach dają efekt idealnie gładkich i równych ścian, jednak ich wykonanie jest trudne i czasochłonne, a także wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo, podczas robienia gładzi powstaje wiele zanieczyszczeń, w związku ze szlifowaniem ścian. Jeżeli pominiemy ten etap, możemy przystąpić do malowania.
  6. Malowanie ścian i sufitów – czynność ta może być wykonana przy użyciu kilku rodzajów narzędzi – szczotki malarskiej (pędzla ławkowca), wałka, albo agregatu malarskiego. To ostatnie narzędzie zapewnia najszybszy czas wykonania malowania, ale wymaga posiadania specjalistycznych urządzeń. Malowanie pomieszczeń rozpoczynamy od malowania sufitów, a następnie ścian, kierując się od góry, ku dołowi. Zachowanie tego kierunku jest konieczne, gdyż farba ściekająca z góry, mogłaby prowadzić do powstania nieestetycznych zacieków na już pomalowanej ścianie.
  7. Ile razy malować ścianę? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, ile pracy chcemy włożyć w wykańczanie wnętrz i jaki efekt uzyskać. Im więcej razy ściany będą malowane, tym lepsze krycie farby uzyskamy, a kolor będzie bardziej intensywny.
Powrót