System reklamy Test

Blog

Wykańczanie wnętrz - ochrona przed słońcem - 29 sierpnia 2015 10:16

Współczesne mieszkania często są wyposażone w duże okna. Zapewniają one dużą dawkę naturalnego światła przez cały dzień, ale jednocześnie mogą prowadzić do szybkiego i nadmiernego ogrzewania pomieszczeń latem. Szczególnie wtedy, jeśli są umieszczone od strony południowej i zachodniej. Chcąc przynajmniej w pewnym stopniu się przed tym ochronić, warto podjąć pewne kroki zaradcze. Nowoczesne wykańczanie wnętrz przynosi wiele sprawdzonych rozwiązań, które warto wykorzystać, jeżeli chcemy zabezpieczyć mieszkanie przed przenikaniem promieni słonecznych. Oto kilka najbardziej polecanych sposobów na redukcję światła.

 

  • Rolety wewnętrzne – chyba najbardziej popularna metoda na osłonę wnętrz przed słońcem. Rolety wewnętrzne występują w wielu odmianach: rzymskie, materiałowe pełne, dzień noc i wiele innych. Duża ilość sposobów montażu rolet, pozwala na ich bezinwazyjne przymocowanie do okien i drzwi, wykorzystując system haczyków i dwustronnych taśm klejących. Z uwagi na to, że taki system montażu nie wymaga wiercenia otworów, polecany jest do mieszkań, w których wykańczanie wnętrz zostało już zakończone.

 

  • Przyciemnianie szyb – kolejny sprawdzony, a przy tym łatwy sposób na ochronę mieszkania przed nagrzewaniem. Folia przyciemniająca dostępna jest w wielu kolorach i odcieniach, pozwalających na wybranie najbardziej dopasowanego do danego lokum. Wykańczanie wnętrz wykorzystujące folię przyciemniającą to popularny sposób, aby nadać pomieszczeniom luksusowego charakteru. Moda na przyciemnianie szyb przywędrowała do Polski z krajów Europy zachodniej, gdzie jest to od dawna znany sposób wychładzania pomieszczeń.

wykańczanie wnętrz

 

  • Montaż klimatyzacji – metoda najskuteczniejsza ze wszystkich, dotyczących redukcji nagrzewania pomieszczeń promieniami słonecznymi. Z uwagi na dość mocno inwazyjny montaż, klimatyzacja powinna zostać wykonana jeszcze zanim wykańczanie wnętrz dobiegnie końca. Decydując się na klimatyzację, potrzebne będzie przewiercenie się przez ścianę zewnętrzną na wylot, a także montaż urządzeń chłodzących w pomieszczeniach (tak zwane splity). W przypadku gdy decydujemy się na klimatyzację centralną, to chłodne powietrze rozprowadzane jest kanałami, schowanymi pod sufitem podwieszanym. Tu również montaż klimatyzacji powinien być wykonany wtedy, kiedy wykańczanie wnętrz nie zostało sfinalizowane.

 

  • Wybór koloru ścian – duże znaczenie dla temperatury w środku pomieszczeń ma wybór koloru, na jaki zostaną pomalowane ściany i sufity. Wykańczanie wnętrz to umiejętny dobór barw – w taki sposób, aby nie tylko dobrze się komponowały między sobą i elementami wyposażenia, ale również, aby były dostosowane do warunków, w jakich dany budynek się znajduje. Wbrew pozorom, kolor biały nie jest najlepszym dla mocno nasłonecznionych pomieszczeń. Barwa ta odbija promienie słońce, sprawiając że w pomieszczeniu jest jaśniej, a przez to uzyskuje się wrażenie wyższej temperatury. Do takich miejsc eksperci zalecają stosowanie farb w odcieniach szarości, które w naturalny sposób ochładzają wygląd pomieszczenia. Jeszcze lepszym sposobem na wykańczanie wnętrz mocno nasłonecznionych, jest zdobienie ścian okładzinami z kamieni. Nie tylko są one w kolorze szarości, ale również wprowadzają dodatkowy chłód do wnętrza i regulują poziom wilgotności powietrza.
Powrót